ILUS ŽEST: Kunstnike liit pakub oma liikmetele tasuta suppi.Foto: Kristjan Väli
Kristjan Väli 26. aprill 2021 20:15
Eesti kunstnike liit pakub Kuku klubis ja Pärnu maanteel asuvas ARSi kunstilinnakus oma liikmetele tasuta suppi. „Aitäh, homme jälle,“ võtab rahulolev klient hernesupi topsi letilt, pistab kotti ja viipab baaridaamile hüvastijätuks käega.

Külmkapp Kuku klubis undab ja väriseb. Klaasist õlled selle sees kolisevad üksteise vastu klirr-klirr. Joogid on külmad, raadiost mängib 90ndate popmuusika ja kõik oleks Kuku klubis just kui vanaviisi, aga samas pole ka. Kõik on kuidagiviisi nihkes, tagurpidi ja imelik. Kuku klubi baaridaam teab rääkida, et soojal supil käivad paljud kunstnikud ning enamjaolt läheb kaubaks lihata versioon. Eriti noorte puhul.

Tasuta sooja supi vastuvõtmine pole baaridaami sõnul niivõrd häda küsimus, kuivõrd kunstnike liidu ilusa žesti hindamine. Pole otsest nälga ning supi näol on tegemist pigem sooja kallistusega keerulisel ajal, mil kõik kannavad maske ning üksteise puudutamine on taunitav.

Supil järel käivad kunstnikud pole eriti suhtlusaltid. Ühel on kiire, teine jällegi ei oska midagi öelda. „Aitäh, homme jälle,“ ütleb üks ja võtab oma supitopsi. Teine jälle tuleb ning võtab kaks topsi, üks on kolleegile. Niiviisi sisse-välja käib liiklus Kuku klubi ukse kaudu.

„Mina kuulen, kuidas kunstnikud teevad tööd. Ja kohtuvad ostjatega, valmistuvad näitusteks. Käivad kuraatoritega jutustamas. Igale poole kuhu vaatan, siis töö käib. Igal pool on põnev, huvitav,“ lausub üks kunstnik. Seejuures ütleb ta, et viimase aasta jooksul hoiavad kunstnikud tõesti rohkem omaette: igaüks on rohkem koos enda ja oma taieste, kui lihast ja luust inimestega.

Ta selgitab, et ei soovi oma nimega ajalehes rääkida, sest kunstike kogukond on väike ning ajakirjanduses sõna võtta pole talle meelepärane. See aga ei tähenda, et midagi otseselt halvasti oleks. Pigem just vastupidi. Kunstnikud saavad tegeleda oma tööga ning karantiin on võtnud ära paljud kohustused, mis muidu aega raiskaks.