Lugejakiri

Avalik kiri Tanel Kiigele | Miks peab inimene mõnes haiglas mahajäetuna surema? (50)

Sille Mikk, 27. aprill 2021 18:11
Foto: Erki Pärnaku
Minu ämm pidi oma viimased elupäevad kahjuks veetma Elva haiglas. Külastamine oli tehtud parajaks kadalipuks. Mina ja tema vanem poeg saime veel kuidagi erinevatel päevadel ükshaaval käia. Ülejäänud sugulased aga mitte. Külastamiseks oli määratud ainult tööpäevad 8.00–16.00. 

Kuigi noorem poeg elab Tallinnas ja peab tööl käima ei võimaldatud tal emaga hüvasti jätta. Arstiga saavutati küll peaaegu kokkulepe kokkusaamiseks emaga, aga registreeruma pidi vanemõe kaudu. Ja lapselast ei tohi kaasa võtta – ei ole lähisugulane! Vanemõde keeldus – käskis kontaktisikuga rääkida ja infot küsida. 

Kas mina kui kontaktisik olen perekonnatola ja kõhurääkija? Astun palatisse: “Tere! Olen sinu kuues lapselaps ja tõin sulle oma joonistuse.“ 

Teen tiiru palatis: „Tere! Nüüd olen sinu noorem poeg. Kuidas sa ennast täna tunned, kas juua soovid?“ 

Võtan prillid eest: „Tere! Olen sinu õde, tulin sulle head ööd soovima ja kallistama.“

Me ei soovinud islami nutukoori ega Aafrika pulmi koos nutunaiste, trummide ja muu palaganiga. Me soovisime oma ema, vanaema, vanavanaema ja ämmaga hüvasti jätta. Vanemõde ütles lapselapsele, et ega ta surema hakka, läheb hooldekodusse, siis näete teda. Minule ütles vanemõde aga, et peab teistele patsientidele ka mõtlema. Enamus Eesti rahvastikust teab 2 + 2 reeglit ja et Covid vajab nakatamiseks 20 minutit. Keegi meist ei oleks teisi patsiente musitama hakanud ega lobisema tühjast-tähjast. 

Mul on tutvusi Tallinna ja Tartu haiglates ning seal sellist jäikust ei täheldata – isegi kutsutakse hüvasti jätma, kui patsient on lahkumas taevariiki. Saan aru, et raha on meditsiinis vähe, öelnud siis, me oleks ise ühekordsed kaitsevahendid apteegist ostnud ja puutepindade (ukselingid ja voodipiirded) desinfitseerimisega oleksime ka hakkama saanud!

Ma ei ole nii tark ega rikas, et kohtus õiglust nõuda. Lihtsalt teadmiseks kõigile, kelle lähedane satub Elvas haiglasse – jätke kohe uksel temaga hüvasti, sest hiljem see enam ei õnnestu!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee