Juhtkiri

Juhtkiri | Kas Isamaa e-hääletus oli aus? (9)

ohtuleht.ee, 26. aprill 2021 17:29
Pärast seda, kui erakonna Isamaa volikogu otsustas e-hääletuse teel, et eestseisuse volitusi pikendatakse aasta võrra, on parteijuht Helir-Valdor Seeder võidurõõmsalt tõdenud, et hääletustulemus – 87% 1159 osalejast olid poolt – tõendab, et olemasoleva juhatuse jätkamist vaidlustanud Parempoolsed on pelgalt väike kärarikas vähemus.

Mida on selline hääletustulemus aga tegelikult väärt, kui sisuliselt usaldushääletuseks saanud valimistel on kõigile erakonnaliikmetele teada vastuhääletajate nimed ja juhatuse valulävi on kriitikute suhtes teadaolevalt madal? Samas tegi erakond oma poolehoiu avaldamise juhatusele võimalikult lihtsaks, riskides teadlikult e-hääletussüsteemis turvaaugu olemasoluga: hääletamiseks piisas erakonna liikme isikukoodi teadmisest, ära jäi tehnikavõõramatele parteiliikmetele tülikas autentimine.

Tulemuseks oli enneolematult suur osalejate hulk. Kuid on ütlematagi selge, millist ohtu võinuks see kujutada hääletustulemuse ühes või teises suunas kallutamiseks ükskõik kelle poolt. Kuniks erakond aga alles tegeleb ajakirjandusse jõudnud võimalike valimispettuse juhtumite välistamisega, on parteijuhist kummaline öelda, et siin pole mingit traagikat. Toimuv paneb mõtlema, kust läheb Seedri jaoks eetiline piir valides vahendeid, millega demonstreerida oma üleolekut erakonna siseopositsiooni suhtes.

Isamaa minevikust meenuvad vahetult enne juhatuse valimisi erakonna liikmeks astunud kriminaalid ja tööandja sunnist mõjutatud Peipsi kalurid. Reformierakonnal on aga ette näidata valimispettus, kus 39 parteiliikme nimel hääletas nende teadmata juhatuse valimistel keegi teine, ja mis toona läks Kristiina Ojulandile maksma parteipileti. Loodetavasti on kõik erakonnad nendest juhtumitest õppinud.

Poolnaljaga võiks küsida, kas Isamaa eestseisus tegi õigesti, kui laitis eos maha Parempoolsete ettepaneku korraldada e-suurkogu, kus panused on veelgi suuremad ja eksimused seda kaalukamad. Tegelikult on olukord aga naljast kaugel, kui meid esindama valitud erakonnad ei suuda tagada erakonna sisedemokraatia turvalist, ausat ja oma olemuselt tõepoolest demokraatlikku toimimist ning peavad seda vaid meediakiusuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee