Eesti uudised

Eesti ametiühing ajab tulusat kinnisvaraäri 

Peeter Raidla , 2. märts 2001 00:00
KINNISVARA OMANIKU PEAESINDAJA: Ametiühinguliider Kadi Pärnitsa käsutada olev rohke kinnisvara teenib ametiühingutele 3-4 miljonit krooni aastas.Foto: Valdor Ernits
Eesti Ametiühingute Keskliit ajab ühist kinnisvaraäri kasiinopidajate, kütuseärimeeste ja Tiit Vähiga. Ühisest ärist teenitavat tulu ei taha ametiühinguliider Kadi Pärnits täpsustada.
Milline oli Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) varade seis kümme aastat tagasi, kui ametiühingute bilansis olid hotellid, puhkekodud ja sanatooriumid?

Kadi Pärnits: “1993. aastal oli selliseid objekte 34, sealhulgas kolm sanatooriumi ja puhkekodu, seitse hotelli ja kämpingut, kaksteist spordirajatist ja kaks-teist ärihoonet. Neist 25 olid tõsisemalt võetavad. Spordi-rajatistest kuulub vastavalt kahepoolsele kokkuleppele enamik siiski Kalevi spordiseltsile.

Milline on varade seis praegu?

Alles on 12 objekti. Neist viis on Tallinna ärihoonet - Ametiühingute Maja Rävala puiesteel, büroohooned Laulupeo tänavas ja Pärnu maantee 41a, endine motoklubihoone Kloostrimetsa teel ja Kalevi spordihalli kõrval asuv hoone Staadioni 8. Lisaks veel Laulasmaa ja Pühajärve puhkekodu, Park Hotell Tallinnas ja Viljandis tegutsev hotell ning kolm spordiobjekti - Kaarli puiestee tennisestaadion, Tallinna keskstaadion ja Pärnu staadion. Neist kaheteistkümnest on rendile antud Park Hotell ja Ametiühingute Maja.

Kas nimetaksite suuremaid objekte, mille EAKL on seitsme viimase aasta jooksul maha müünud?

Suuremad müüdud objektid on Seedri hotell Pärnus, Mändjala kämping Saaremaal, Vanalinna hotell Narvas ning Kauksi kämpingud Peipsi ääres. Müügiga on aastate jooksul teenitud kokku 15 miljonit krooni, kusjuures enamasti on müüdud halvas seisus objekte, kuhu investeerimine ei olnud kasulik. Olulisemad objektid on jäänud EAKLi omandisse.

Milles seisneb EAKLi ja Kalevi kokkulepe spordirajatiste haldamisel?

Algul tulid paljud spordiobjektid EAKLi bilanssi. Seejärel allkirjastatud kokkuleppe kohaselt läks osa objekte Kalevi bilanssi ning nende ümbervormistamine hoonere-gistrites on alles pooleli. Mõned objektid aga jäävadki EAKLi bilanssi ning me jätkame nende haldamist koos Kaleviga.

Kuidas olete oma vara müüki korraldanud, kas avalike või kinniste pakkumiste kaudu?

Vara on müüdud nii avalike enampakkumiste kui ka otsustuste korras, olenevalt konkreetse objektiga seotud juriidiliste probleemide iseloomust.

Millele on müügist laekunud 15 miljonit krooni kulutatud?

Vara müügist saadud raha on investeeritud kinnisvarasse, näiteks Pühajärve ja Laulasmaa puhkekodusse, maaküsimuste lahendamisse ja ametiühingutegevuse arendamisse. Hiljuti tehtud analüüsi põhjal on 70% laekunud rahast läinud vara haldamiseks ja 30% ametiühingute tegevuseks.

Pühajärve puhkekodu on viimastel aastatel seotud üksnes ekspeaminister Tiit Vähi nimega. Kas EAKL on endiselt omanik?

Pühajärve puhkekodu kuulub aktsiaseltsile, kus EAKLile kuulub 31 protsenti ja ülejäänud on Tiit Vähi firma oma. Oleme sinna ühiselt investee-rinud, kusjuures ka EAKL on puhkekodu renoveerimisse paigutanud miljoneid.

Park Hotell anti rendile Olympic Casino omanikele eesotsas Armin Karuga, praegu opereerib hotellis aga Reval Hotel Group. Kas rendileping kestab edasi ja kui suur on rendisumma?

Park Hotell on siiani EAKLi bilansis ja see on antud rendile. Rendilepingu järgi investeeris rentnik hoone renoveerimisse kümneid miljoneid kroone ning seetõttu on ka rendisumma sellele vastav. Konkreetset summat ma ei saa öelda, see ei kuulu avalikustamisele.

Milline on Ametiühingute Maja praegune staatus?

Ametiühingute Maja on tervikvarana rendile antud. Umbes kolmandikku pinnast kasutavad EAKL ja haruliitude ametiühingud. Hoone on endiselt EAKLi bilansis. Rentniku, ASi Balterex Oil kohustus on hoonesse investeerida ja see renoveerida. Ametiühingud peavad edaspidi paiknema odavamatel pindadel.

Krediidiinfo andmetel on üks Balterex Oili juhatuse liige Hansapanga suuraktsionäri Marcel Vichmanni abikaasa Monika Vichmann, kellele peaks kuuluma ka üle 170 000 Hansapanga aktsia. Kui suurt renti nad maksavad? Millega teie andmetel Balterex Oil tegeleb?

Minu teada on nende käes palju kinnisvaraprojekte. Ja minu teada peaksid nad ajama ka kütuseäri, nagu nimigi ütleb. Rendisumma ei kuulu avalikustamisele, kuid tuleb arvestada, et nemadki investeerivad hoone renoveeri-misse miljoneid.

Kui palju EAKL üldse oma kinnisvara pealt aastas teenib?

See summa jääb 3-4 miljoni krooni kanti.

Kui suur on EAKLi bilansimaht ehk kui rikas Ametiühingute Keskliit tegelikult on?

Meie bilansimaht oli eelmisel aastal 7 miljoni krooni kandis. Meie käsutuses on ka mitmesugust koolitusraha ja eri fondidest laekuvaid summasid. Ka pangadeposiidis on meil ligi miljon krooni. See on nii-öelda varuraha. Igal juhul oleme oma tegevusega plussis.

Kui palju on Eestis ametiühingu liikmeid ja palju nad liikmemaksu maksavad? Kui suur osa sellest laekub EAKLi kontole?

EAKLi liikmete arv oli eelmise aasta andmetel 57 962. AÜ liikmed maksavad ena-masti oma ametiühingule liikmemaksu ühe protsendi palgast. Liikmemaksudelt peaks laekuma 5 protsenti EAKLi kontole. Kahjuks on liikmemaksu tasumine seotud takistuste ja vaidlustega just seetõttu, et tööandjad keelduvad maksu üle kandmast, hoiavad seda kinni või ei edasta üldse ametiühingule. Ehkki seaduse järgi tuleb see vastava avalduse alusel ametiühingu kontole kanda. Liikmemaks jääb saamata ka ettevõtete pankrottide tõttu. Loodan siiski, et väga suured liikmemaksuvõlad on juba minevik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee