Eesti uudised

Täiendatud 26.04!

Parempoolsed ei välista erakorralise suurkogu korraldamist (22)

Marvel Riik, 23. aprill 2021 12:57
Foto: Ilmar Saabas / Ekspress Meedia
Isamaa opositsiooniline liikmeühendus Parempoolsed peab täna koosoleku, mille peamiseks teemaks on leida täiendavaid viise, kuidas elavdada parteis debatti selle üle, mis on erakonna roll ja tulevik. Koosoleku laualt käib läbi ka mõte, kas ja millal kutsuda erakorraliselt kokku erakonna suurkogu. „Oleme kogu aeg öelnud, et meie huvi on see, et suurkogu toimuks võimalikult kiiresti,“ ütles Parempoolsete juht Kristjan Vanaselja.

Vanaselja ei osanud öelda, mida võib endaga kaasa tuua erakonna eestseisuse ettepanek kiita volikogul heaks nn hea arutelu tava dokument, mis võimaldaks hea tahtmise korral arvata parteist välja need, kes lekitavad partei siseinfot, kritiseerivad erakonda avalikult ning teevad Isamaa mainele kahju. Üks selline märkus on muu hulgas tulnud Vanaseljalt endalt, kes võrdles parteid ja selle esimeest Helir-Valdor Seedrit Ungari peaministri Viktor Orbániga. Orbánit on süüdistatud näiteks autoritaarsuses ja meediavabaduse piiramises.

„Võrdlesin eelnõud [nn hea arutelu tava] ja käitumist orbánistliku käitumisega,“ täpsustas Vanaselja. „Olen endiselt seda meelt, et kui peame hakkama võimu tsementeerimise nimel seadusevastaselt mingisuguseid protseduure tegema või siis selliseid tsensuurilaadseid eelnõusid vastu võtma, siis see ei lähe kuidagi Isamaa väärtustega kokku.“

Parempoolsete juht Kristjan Vanaselja.Foto: Ilmar Saabas / Ekspress Meedia

Vanaselja ei usu, et tema või teiste parempoolsete välja heitmine erakonnast oleks pikemas perspektiivis parteile hea. „Usun, et erakonnas on rohkelt kainet mõistust ja väga mõistlikke inimesi, kelle jaoks sellised meetodi ei ole aktsepteeritavad.“

Isamaa põhikirja järgi võib erakorralise suurkogu kokkukutsumist nõuda erakonna esimees, aukohus või vähemalt 10% liikmeskonnast.

Partei esimees Helir-Valdor Seeder on öelnud, et nn hea arutelu tava dokument pole mõeldud karistusena. Tema selgitustel on dokumendi mõte elavdada arutelusid kui selliseid erakonna sees ning kutsuda liikmeid eelkõige partei sees mõtteid avaldama.

13. aprillil toimunud Isamaa e-volikogul kiideti heaks mõte kutsuda kokku erakonna suurkogu füüsilisel kujul esimesel sobival võimalusel aasta jooksul vastavalt kooronapiirangutest tingitud reeglitele.

Isamaa liikmed pikendasid eestseisuse volitusi

Erakonna Isamaa eestseisus kinnitas reedel erakonnaliikmete e-hääletuse protokolli, milles küsiti liikmete nõusolekut praeguse eestseisuse volituste pikendamiseks. Volituste pikendamist toetas 1004 erakonna liiget ehk 87% hääletanutest ja vastu olid 155 erakonna liiget, kes moodustasid hääletusel osalenutest 13%.

Liikmete hääletus viidi läbi vastavalt erakonna volikogu 13. aprilli otsusele seoses asjaoluga, et eestseisuse volitused lõppevad käesoleva aasta 11. mail.

Isamaa erakonna esimees Helir-Valdor Seeder teatas pressiteates, et suur häälteenamus kinnitab, et valdav enamus erakonna liikmetest peavad põhjendatuks juhtorganite volituste pikendamist. „Kuna Parempoolsete alternatiivne ettepanek ja aktiivne vastupropaganda sai väga väikese toetuse, siis kujunes sellest hääletusest omamoodi usaldushääletus tänastele juhtidele, kes näevad Isamaad konservatiivse ja väärtuspõhise aateparteina. Hääletustulemus näitab ka, et erakonna kollektiivse mõistusega on kõik korras ja eestseisuse ning volikogu mõistlikud ettepanekud leiavad erakonna enamuse toetuse,” ütles Seeder.

Samuti leidis Seederi sõnul kinnitust, et erakond ei ole lõhenenud kaheks vastanduvaks pooleks, vaid Parempoolsete näol on tegemist väikese kärarikka vähemusega.

Samal teemal

21.04.2021
Seisukoht | Helir-Valdor Seeder on võimuhull bolševik?
21.04.2021
Tsensuur või arutelu parandamine? Isamaa juhtorgan loob võimalust heita avalikud kriitikud hingekirjast välja

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee