Poliitika

Kiik Kallast lillekeseks kutsunud Grünthalile: šovinistlikud remargid ei sobi parlamenti ega saunalavale! (138)

Ohtuleht.ee, 22. aprill 2021 11:58
Kaja Kallas, Jaak Aab, Keit Pentus-Rosimannus ja Tanel Kiik.Foto: Kuvatõmmis valitsuse pressikonverentsist
Valitsuse iganeljapäevasel pressikonverentsil andsid aru peaminister Kaja Kallas, riigihalduse minister Jaak Aab, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ning tervise- ja tööminister Tanel Kiik. Peamised teemad olid Covidi kriis ja riigieelarve.

Peaminister Kallas rääkis, et valitsus leevendab piiranguid järk-järgult nakatumisnäitajaid jälgides. „Peame ettevaatlikuks jääma ka ilmade soojendes. Saame ühiskonnaelu avada, kui numbrid lähevad veelgi madalamaks,“ paneb Kallas südamele. 

Samal teemal

Eilsest on igale inimesele kriis.ee lehel nähta ohutase, kus riigina oleme. Valge raamat on Kallase sõnul elav dokument ja ühiskondlik kokkulepe, mis peaks tööle hakkama sügisest. 

Valitsus pikendast öist alkoholikeeldu, et vähendada kontakte. Vähemalt ühe doosiga on tänaseks vaktsineeritud ligi 300 000 inimest. Vanuserühmas 70-79 on vaktsineeritud üle 60% inimestest. Ka vanuserühmas 60-69 on vaktsineeritud üle 43% inimestest.

Kuna vanemaealiste hõlmatus vaktsiiniga on jõudnud mitmes maakonnas 70% tasemele või üle selle, on perearstid hakanud vaktsineerima kutsuma nooremaid riskurühma kuulujaid. Riskirühma kuulumise kohta saab küsida perearstilt või uurida seda patsiendiportaalist digilugu.ee. Vaktsineerimisele saab registreeruda perearsti juures või digiregistratuuris, kuhu lisavad aegu haiglad ja perearstikeskused vaktsiinide saabudes.

Covidi ja vaktsineerimise teemadele lisaks arutati ka riigieelarve strateegia sihte. Kallas rääkis, et Euroopa Liidu rahadest on Eestil kasutada 6 miljardit täiendavateks investeeringuteks, et teha ära digi- ja rohepööre.

Riigihaldusminister Aab rääkis, et valitsuses arutati lisa-eelarve meetmeid. Omavalitsusi toetakse kahes suunas: omavalitsustele antakse 15 miljonit eurot erakorraliste kulude katmiseks. Aabi sõnul on suurenenud koduhoolduse pakkumise vajadus ning üha enam vajatakse ka toiduabi. Miljon eraldatakse omavalitsustele distantsõppe hõlbustamiseks. Mida selle rahaga teha, otsustab iga omavalitsus ise. Üks variant on soetada WiFi-ruutereid.

Riigihalduse ministri määruse kohaselt antakse omavalitsustele ka investeerimistoetust 30 miljonit eurot. Soovitus on parandada koolides ja hooldekodudes ventilatsiooni.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik rääkis, et võrreldes tipphetke, kuuajataguse ajaga, oleme nakatumisnäitajatelt kolm korda alla tulnud. Haiglaravikoormus on Kiige sõnul aga jätkuvalt kõrge. Kiik kutsus nooremaid inimesi üles vaatama, kas nende vanemad ja vanavanemad on saanud vaktsineerima. 

„Covid-19 ei kao meie seast kuhugi ära. Ainuke asi, mis pakub kaitset, on vaktsineerimine ja mina ei näe sellest loobumiseks ühtegi adekvaatset põhjust,“ räägib Kiik.

Kiik võttis sõna ka kolmapäeval riigikogu infotunnis aset leidnud intsidendi teemal, kus Kalle Grünthal pöördus peaministri poole: „Hea Kaja! Mul on ainult üks lihtne küsimus, et kust sa, lilleke, siia said.“

„Kuulates parlamendi liikmete poolt šovinistlikke väljaütlemisi, peab arvestama, et iga parlamendi liige on eeskujuks Eesti elanikele. Peab arvestama, et sõnadel on väga suur kaal. Šovinistlikud ja seksistlikud remargid ei sobi parlamenti ega saunalavale!“ lausub Kiik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee