Foto: EPA/Reuters/TASS/Scanpix
Greete Kõrvits 22. aprill 2021 17:55
Vene linnades toimusid kolmapäeval miitingud tuntud opositsionääri Aleksei Navalnõi toetuseks, kes karistuskoloonias vangis olles näljastreiki peab. Tal ei lubata kohtuda enda valitud arstiga ning väidetavalt piinavad valvurid teda öösiti pideva ülesäratamisega. Rahvas nõudis tema vabastamist või vähemalt võimalust kohtuda patsiendi enda valitud arstiga. Kuigi Peterburis läks asi karmiks, peavad korraldajad üritusi üldiselt õnnestunuks ning lubavad nendega jätkata.

Siberist Peterburini kogunesid enam kui saja linna tänavatele kümned tuhanded toetajad, teiste seas ka Navalnõi abikaasa Julija (pildil lillekesega), kes saabus Moskva meeleavaldusele. Moscow Times vahendab, et ligi 2000 meeleavaldajat on vahi alla võetud, kusjuures kusagil pooled neist Peterburis. Seal võttis politsei protestijate vastu kasutusele ka kõige karmimad meetmed, sh elektrišokirelvad.

Põhiliselt nõuti kaht asja: kas Navalnõi vabastamist või ligipääsu tema valitud arstidele. Hetkel on käimas Navalnõi neljas näljastreiginädal. Ta nõustus sellega, et vangla tohtrid talle vitamiinikuuri teevad. Mehe ihuarstid hoiatavad aga, et tema tervis on äärmiselt kehv. Kui võtta arvesse seljavalud, tuimaks muutunud käed-jalad, kaaliumipuudus ning kehv unerežiim (mida põhjustavat vangivalvurite tegevus) kardavad arstid, et ühel hetkel võib 44aastase mehe süda lihtsalt üles öelda.

Navalnõi Korruptsioonivastase Fondi (FBK) juht Ivan Ždanov lubas, et kuigi algselt planeeriti kolmapäevaseid meeleavaldusi kui „viimast lahingut“, siis nüüd on selge, et miitingud peavad jätkuma. Kuigi osalejaid oli kümnetes tuhandetes, ei täitunud siiski korraldajate eesmärk saada linnatänavatele pool miljonit toetajat. Ometigi peavad korraldajad üritusi edukaks - seda nimelt eelmainitud suhteliselt väikese arreteeritute arvu tõttu. Talvistelt meeleavalduselt viidi vaatlejate hinnangul kongi kusagil 10 000 ringis meeleavaldajaid.

Navalnõile avaldati toetust ka mitmel pool maailmas Vene saatkondade juures. Lääneriigid ei varja oma arvamust Navalnõi vangistamise, aga ka Ukraina piiri äärde kogunenud Vene sõdurite osas.

„Õppuse“ lõpp

Vene kaitseminister Sergei Šoigu teataski, et alates reedest hakkab Venemaa oma vägesid läänepiirilt tagasi tõmbama. „Ma usun, et välkõppuste eesmärk sai täielikult saavutatud,” sõnas Šoigu Krimmis tehtud pöördumises. Ta andis sõjaväejuhtidele käsu üle vaadata kõik võimalikud puudujäägid. Mitmed välisvaatlejad pidasid Ukraina piiri lähedal toimunut musklidemonstratsiooniks, ühest küljest Ukrainale, kes üritab Läänepoolset toetust suurendada, ennekõike aga USA uuele presidendile Joe Bidenile.

Euroopa Liidu hinnangute kohaselt kogunes Ukraina serva äärde umbes 100 000 Vene sõdurit, ameeriklaste sõnul rohkemgi veel kui 2014. aastal, mil Moskva Krimmi annekteeris.

Meeleavaldajad Peterburis. Foto: Reuters/Scanpix
Meeleavaldajad Moskvas. Foto: EPA/Scanpix
Meeleavaldajad Moskvas. Foto: Reuters/Scanpix

„Üks kõigi, kõik ühe eest“ - meeleavaldajad Novosibirskis. Foto: TASS/Scanpix
Meeleavaldaja kinnipidamine Tomskis Foto: Reuters/Scanpix