Repliik

Joosep Vimm | Keskerakond küüditab tüütud noored silma alt ära? (3)

Joosep Vimm, sotsiaaldemokraatide Põhja-Tallinna osakonna juht, 21. aprill 2021 18:21
Politseiaia parkFoto: Tiina Kõrtsini
Just selline tundub lahendus, mida Põhja-Tallinna Noortekeskuse läheduses elavatele inimestele pakub linnaosa vanem Peeter Järvelaid. Möödunud nädalal kohalikele läkitatud kirjas ütleb linnaosa vanem, et kaalub rulapargi noortekeskuse juurest mujale viimist. Laste sportimine häirivat kohalikke elanikke. Nii teemapüstitusest kui ka ajastusest paistab, et spordihimulised lapsed on jäänud hoopis valimiskampaania ohvriks. Rulapark Põhja-Tallinna Noortekeskuse kõrval ei ole tegelikult uus. Juba ammu on noored seal sportinud, kuid halva seisukorra tõttu suleti algne rulapark 2016. aastal. 2019. aasta suvel avati spordi- ja noorsooameti eestvedamisel noortekeskuse kõrval aga kaasaegne skatepark, mille visiooni aitasid kokku panna noored ise. See tehti just selline, et noored sinna tulla tahaksid.

Noored on sportliku ajaveetmiskoha hästi vastu võtnud ning seal võib näha igapäevaselt harjutamas kümneid noori, kes vabast õhust ja sportimisest rõõmu tunnevad. See on turvaline asukoht, kuhu noortel ja lastel on hea tulla ning see ei asu ka mõne suure sõidutee ääres. Samuti on ümberkaudsetel majadel ekstreemspordiväljakule hea vaade, mistõttu on tõenäosus suur, et kui keegi seal peaks tegelema millegi muu kui sportimisega – näiteks alkoholi või millegi muu tarbimisega – teatavad kohalikud elanikud politseisse. Noorte liikumisharjumust peame aga kindlasti soosima, sest vaid 16% 11-15-aastastest kooliõpilastest Eestis liiguvad piisavalt – selle üle on alles hiljuti muret avaldanud ka südamearstid. Järvelaid paistab mõtlevat paraku vaid sellele, et majade ümbruses oleks kogu aeg hästi vaikne – lapsed, kes spordiga tegelevad, mingu kuhugi mujale. 

Mis oleks siis see alternatiivne koht? Kas me tõesti peame saatma lapsed eest ära kuhugi kaugele, kus keegi ei ela? Kas sellisesse kohta tahaksid noored üldse minna ja kui turvaline niisuguses varjatud kohas neil oleks? Kui sportimisvõimalused tehakse lastele ja noortele raskesti ligipääsetavaks ja võetakse neilt harjumuspäraselt kohalt ära, siis nad lihtsalt ei lähe sinna. Tänane asukoht on noortekeskuse kõrval, kus neil on tavapärases olukorras ka muud vabaajategevused kergemini kättesaadavad. Me ei taha ju, et need noored endale hoopis mõne pahelisema ajaviitetegevuse leiavad. Aga miks mõistab linnaosavalitsus hukka need noored, kes päeval ja varajastel õhtutundidel pärast koolitöid sportlikult aega veedavad? 

Küsimusealune spordiväljak on oma praegusel kujul seal juba 2019. aastast, varasemal kujul juba kümmekond aastat kauem. Miks see alles nüüd, vahetult enne valimisi selliseks probleemiks osutus ja miks selle üle arutelusid juba varem ei peetud? Kas spordi- ja noorsooameti rajatud sportimisvõimalusi üldse võib linnaosavalitsus omatahtsi likvideerida? Väga kurb, kui sportimishuvilised lapsed sellise populistliku valimiskampaania ohvriks langevad. Juttu on tervest rulapargist ja selle teisaldamisest. 

Olen rääkinud kohalike elanikega, kes on väga mures, et sealt noored ära võidakse ajada. Ärme heiduta lapsi sportimast ja tervislikult vaba aega veetmast. Öörahu probleemidele leiame lahenduse kasvõi MUPO abil, kes hilistel tundidel spordiväljakut kontrollimas võiks käia. Hilissuvel ja sügisel läheb juba üpris vara pimedaks, mis tähendab, et pärast koolipäeva lapsed valgel ajal enam sinna ei jõua. Miks ei võiks näiteks kuni kella üheksani õhtul olla spordiväljak valgustatud, et ka pimedal ajal saaksid noored sporti teha? 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee