Foto: Riigikogu otseülekanne
Ohtuleht.ee 21. aprill 2021 11:51
Riigikogu infotunnis uuris sotsiaaldemokraat Indrek Saar peaministrilt, kas valitsus on ehk liiga tormakalt hakanud piiranguid leevendama. 

Kallase sõnul tuli mingi otsus vastu võtta, kuna praegused piirangud kehtivad 25. aprillini. Tema sõnul oli teadusnõukoja ettepanek lasta 1. kuni 4. klass kooli juba 26. aprillil, kuid valitsuskabineti arutelude käigus tundus, et see on liiga vara. 

"Võib ka öelda, et pikendasime piiranguid 3. maini, välja arvatud välisõhus sportimine. Inimesed seda niikuinii teevad kümnestes gruppides ja seda piirata oleks praegu kummaline, eriti kui me soodustame välisõhus tegevust," vastas Kallas. 

Vaktsiinidest rääkides tõdes Kallas, et AstraZeneca tarned on lubatust väiksemad. "Näiteks järgmisel nädalal pidi tulema 50 846 doosi, aga tuleb 2400 doosi," lisades hiljem, et käesoleval nädalal tuli 17 805 hoopis tunduvalt vähem. Vaktsiinitarnete tõttu pole ka vanemaealiste vaktsineerimise hõlmatus jõudnud 70 protsendini.  

"Ehk siis meil on endiselt vaktsiinide defitsiidi tingimus, kus me toimetame. Selle hulgas me lähme edasi vanemate inimeste vaktsineerimisega perearstide juures just sellepärast, et neil on oht seda haigust põdeda kõige raskemalt, sattuda haiglasse," sõnas Kallas.

Jevgeni Ossinovski (SDE) uuris peaministrilt eakate vaktsineerimise hõlmatuse kohta, mis on muu Euroopaga võrreldes madal.

Kallase sõnul oli vaktsineeirmisplaanis kasutada järgmisel nädalal 2400 Jannseni vaktsiinidoosi. "Vaktsiini peatamine oli halb uudis, sest võttis ühe strateegiaosa tervikuna ära. Liigume vanemaealise vaktsineerimisega edasi."