Juhtkiri

Juhtkiri | Lääne selge signaal Venemaale (6)

Ohtuleht.ee, 20. aprill 2021 19:01
100 000 Venemaa sõjaväelase koondamine Ukraina piiride lähedusse teeb mõistagi ärevaks mitte ainult Ukrainat ja lääneriike, vaid kõiki neid, kes vähegi ajalugu tunnevad, sest mustrid kipuvad korduma: Gruusia sõda, Krimmi annekteerimine ning varasemast kasvõi Eesti okupeerimine teise maailmasõja hakul. Pole üllatav, et pandeemia ja sanktsioonidega kaasunud vaesumist võib Kreml tahta varjata patriootliku vahu üleskloppimise ja sõjalise malakaga vehkimise taha.

Sestap ei maksagi täht-tähelt võtta president Ilvese soovitust lõpetada Vene kodanike reisid ELis ja külmutada viisad. Ilvese öeldu on hoiatuseks sinisilmsele läänele, et tuleb roosad prillid eest ära võtta ning enda huvisid ja väärtusi peab olema valmis kaitsma. Lauskeelu asemel on võimalik viisarežiimi ka peenhäälestada. Seniste pooleaastaste ja pikemate kordusviisade asemel ühekordsed või põhjalikum taotluste kontroll, välistamaks soovimatuid reise, mis on viinud küll inimeste mürgitamiseni Suurbritannias, küll laskemoonalao plahvatuseni NATO liikmesriigis Tšehhis.

Euroopa Liidu reaktsioonid on jälle traditsiooniliselt hambutud, sest keeruline on kehtestada uusi sanktsioone, kui mõni liikmesriik tahaks saada veelgi rohkem Vene gaasi. Kuna leebeid reageeringuid käsitleb Venemaa lääne nõrkusena, tuleb suhtlemisel kasutada keelt, mida Kreml mõistab. Nii on Ameerika uus administratsioon teatanud uutest piirangutest. Head sanktsioonid töötavad mitmel suunal korraga, piirates ligipääsu kõrgtehnoloogiale ning takistades näiteks repressioonidega seotud ametnike reisimist vabas maailmas. 

Saab olema märgilise tähendusega, kas mullu mürgitamise järel surnust üles tõusnud Navalnõi saatus tänapäeva Venemaal saab olema erinev stagnaajal vangilaagris sundtoitmisel hukkunud dissident Jüri Kuke omast. Kuigi vägede liigutamine võib Venemaal olla ka siseriiklik signaal üle riigi tänavatele tulevatele Navalnõi toetajatele, peab lääs olema valmis lisaks Navalnõi asjus survestamisele ka võimalikeks arenguteks Ukraina aladel. Ühemõtteliselt tuleb toetada nii Tšehhit Venemaa võimaliku kättemaksu tõrjumisel kui ka aidata Ukrainat lisaks poliitilisele toele ka relvastuse ja väljaõppega. Isegi koroonavaktsiini tarnimine on praegu oluline, näitamaks, et EL ja lääs jagavad Ukrainaga sama väärtusruumi ega jäta teda rasketel hetkedel lääne kogukonna toeta.          

Kuna Ilvest on varemgi läänes Venemaa-eksperdina kasutatud, oleks nii EList kui ka USAst mõistlik tema illusioonideta teadmisi ühtse Venemaa-poliitika kujundamisel ära kasutada – kes veel oskaks Venemaa käitumist paremini läbi näha, kui seda omal nahal läbi ajaloo tunda saanud naaberriigid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee