Foto: Reuters/Scanpix
Triinu Laan, Carolin Liis Tamm, Greete Kõrvits 19. aprill 2021 13:49
Arstlik komisjon otsustas näljastreiki pidava Aleksei Navalnõi üle viia vanglahaiglasse, mis asub Vladimiri oblasti parandusliku koloonia nr 3 territooriumil. Mehe ihuarstid paluvad vanglalt luba patsient isiklikult üle vaadata.

„Praegu hinnatakse Aleksei Navalnõi tervislikku seisundit rahuldavaks. Teda kontrollib iga päev üldarst. Patsiendi nõusolekul määrati talle vitamiinravi,“ seisis vanglateenistuse pressiteates. Navalnõi tuttavad arstid, sh tema isiklik raviarst on seevastu väljendanud muret, et ta võib lähipäevadel surra, kui talle ei osutata kiiresti abi.

Moskvast 100 kilomeetri kaugusel Pokrovi karistuskoloonias karistust kandev Navalnõi alustas 31. märtsil näljastreiki, et saada arstiabi seljavalu vastu ja tuimaks muutunud kätele-jalgadele. Ta soovib, et teda vaataks läbi tema valitud tohter. Samuti pidavat valvurid Navalnõid piinama, sundides teda öösiti korduvalt üles ärkama. Ihuarstide sõnul on näljastreik muutnud tema tervisliku seisundi kindla peale kehvemaks.

Navalnõi juristidel õnnestus saada andmeid tema vereproovide kohta. Kui kaaliumikontsentratsioon on veres kõrgem kui 6,0 millimooli liitri kohta, vajab inimene tavaliselt viivitamatut arstiabi. Too tase oli Navalnõi puhul 7,1 millimooli.

Tütar palub isale viivitamatut abi

USA rahvusliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan hoiatas pühapäeval, et kui Navalnõi sureb, tuleb Venemaal tagajärgedega silmitsi seista.

Opositsionääri võitluskaaslased plaanivad 21. aprillil korraldada Moskvas, Peterburis ja teisteski Venemaa suuremates linnades tema toetuseks miitinguid, millele loodetakse kogunevat kuni pool miljonit inimest.

„On aeg tegutseda. Me ei räägi üksnes Navalnõi vabadusest, vaid tema elust,“ kirjutab Facebookis Leonid Volkov, kes ärgitab venemaalasi kolmapäeva õhtul protestima. „Helistage kõigile tuttavatele ja kogunege keskväljakutele,“ kirjutab ta. Oma isa elu eest anub ka Navalnõi 20aastane tütar Darja, kes tudeerib Stanfordi ülikoolis.