Juhtkiri

Juhtkiri | Teise doosi ootel 

Ohtuleht.ee, 16. aprill 2021 17:34
Hoolimata Astrazeneca koroonavaktsiini tabanud mainekahjust on kümnetel tuhandetel Eesti õpetajatel, päästjatel ja politseinikel jõudmas kätte aeg, et saada teine vaktsiinidoos. Mõistagi on vahepealsed nädalad tekitanud ses osas mitmeid lisaküsimusi või ka kõhklusi, seda enam, et praegu seda vaktsiini ei soovitata kasutada enam alla 60-aastastel ning nii mõnigi riik on otsustanud ristkasutuse kasuks, ehk süstib esimese doosi AZ vaktsiini saanutele teise doosina hoopis Pfizeri vaktsiini.

Segadust inimeste peades suurendavad ka riigi enda vastuolulised sammud, sest kuigi ametlikult on AZ tunnistatud sobivaks just vanemaealistele, korraldab Ida-Tallinna Keskhaigla 60+ isikute süstimist hoopis Pfizeriga peibutades. Nii jäävad nooremad neile sobilikust Pfizerist ilma ja ka AZ jääb riigi poolt määratud sihtotstarbeliselt kasutamata. Antireklaami tipuks jääb muidugi Jüri Ratase ebariigimehelik loobumine AZ vaktsiinist. Need näited kinnitavad, et kuigi ametlikult vaktsiini endale valida ei saa, siis tegelikult ikkagi saab.

Enamik esimese doosi saanud õpetajaist, päästjaist ja politseinikest on küll alla 60aastased, kuid teisest doosist loobumine ei tundu vähemalt praeguste teadmiste juures kuigi mõistlik. Mõttekas on saada teise doosiga vaktsineerimist lõpuni viies maksimaalne kaitse – kui oled usaldanud saada esimese süsti, siis sama tootja teise süsti saamine ei tohiks ületamatuid vastuolusid enam tekitada, seda enam, et teise doosi puhul on kõrvalmõjude võimalus oluliselt madalam nagu rõhutab ka sotsiaalministeerium.  

Et umbusk AZ suhtes võib olla ka kunstlikult ülepaisutatud oli näha kahe nädala taguste vaktsineerimistalgute tormijooksust, kui alla 60ste suurt huvi kaitsesüst saada ei seganud sugugi AZ väidetav kehv maine. Ilmselt oleks praegugi süstisaamise huvilisi rohkem kui AZ vaktsiini jagub, kui vaktsineeritaks vabalt kõiki soovijaid nagu Läti teeb seda sel nädalavahetusel. Et AZ päevad ei pruugi Eestis sugugi loetud olla ega oota seda ees arengumaadele jagamine on näha kauaoodatud Jannseni vaktsiini kasutamise peatamisest. Parem varblane peos kui tuvi katusel – kindlam on kaitsesüst võimalikult kiirelt olemasoleva vaktsiiniga kätte saada, kui jääda ootama kunagi tulevikus saabuma pidavaid teisi vaktsiine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee