Maailm

Soome piirivalve saadab ehitajaid sadamast tagasi (46)

Ohtuleht.ee, 15. aprill 2021 20:35
Foto: Reuters/Scanpix
Helsingi sadamatest on tagasi saadetud mitmed välisriikide kodanikud, kes nähtavasti soovisid Soome ehitustöödele pääseda. Helsingin Sanomat vahendab, et peamiselt on tegemist Eestist, Lätist ja Leedust pärit inimestega.

Negatiivne koroonatest, tõend läbipõdemisest või vaktsineerimisest ei taga välismaalasele riiki sisenemise luba, ütleb Soome merepiirivalve abijuht Mikko Simola. Mis puudutab välismaalase töö asjus reisimist, siis on praegu soomlaste juurde teretulnud ühiskonna hädavajalikuks toimimiseks vajalike ametite esindajad. Simola rõhutab, et ehitustööd hädavajalike teenuste sekka ei kuulu. Tööandja peab töölise kohta täitma spetsiaalse avalduse. Eelmisel nädalal saadeti sadamatest tagasi 58 välismaalast.

Soome kodakondsuse või elamisõigusega inimesed ei pea aga muret tundma, sest neil on alati õigus riiki naasta. Lisaks kehtivad veel mõned erandid (vt allpool).

Praegused piirangud Soome reisimisel kestavad hetkeseisuga 30. aprillini, lähemalt saab lugeda Soome piirivalve kodulehelt (https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic).

Ka Eesti suursaatkond informeerib piiriületuse kohta Eestist Soome:

 • Soome saab siseneda Eesti kodanik, kes elab Soomes, ja tema pereliikmed. Elamine tähendab, et isikul on Soome Migratsiooniametis registreeritud elamisõigus.
 • Lisaks saab Soome siseneda:
  • Soomes õppija;
  • vältimatul perekondlikul põhjusel (nt matus, pulm, haigestumine, kohtumine lähisugulasega);
  • ühiskonna toimimise seisukohast olulist tööd tegev isik (sh tervishoiutöötajad tööülesannete täitmisel);
  • muul vältimatul põhjusel reisivad isikud ja erigrupid. Täpsem info: raja.fi
 • NB! Tõendamiskohustus piiril lasub inimesel. Otsuse riiki lubamise kohta teeb Soome piirivalve piiril.
 • Soome piirivalve infotelefon: +358 295 420 100 (E–R 8.00–16.00) ja e-post: rajavartiolaitos@raja.fi
 • Kõik, kes saabuvad Soome Helsingi sadamate või Helsingi-Vantaa lennujaama kaudu ja kellel ei ole kaasas negatiivset koroonatesti tulemust (tehtud viimase 72 tunni jooksul), peavad testi tegema sadamas või lennujaamas. Testi ei pea tegema need, kellel on arstitõend selle kohta, et nad on koroonat põdenud viimase kuue kuu jooksul, kaubaveo- ja logistikapersonal, jätkulennule minevad transiitreisijad lennujaamas ning 2008. aastal ja hiljem sündinud lapsed. Kui inimene ei saa mõjuvatel põhjustel testi teha, on ametivõimudel õigus määrata ta isolatsiooni. Isikuid, kes ei järgi ametivõimude korraldusi, võib karistada trahvi või kinnipidamisega. Otsus kehtib kuni 30.04.2021, seda aega võidakse pikendada. Täpsem info (soome keeles): https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/69904676
 • Alates 23.02.2021 peavad laevaga Soome reisijad esitama negatiivse koroonatesti tulemuse või arstitõendi. Täpsem info laevafirmade kodulehtedel:  Eckerö Line, Tallink, Viking Line
 • Finnairiga Soome reisijad peavad esitama negatiivse koroonatesti tulemuse või arstitõendi, täpsem info Finnairi kodulehel: https://www.finnair.com/ee-en/flight-information/travel-updates/travelling-to-finland-2166336