Juhtkiri

Juhtkiri | Isamaa ja sotsid valisid paigalseisu 

ohtuleht.ee, 15. aprill 2021 19:48
Valimiskünnisega maadlevate erakondade kohta – Isamaal on see viimastel andmetel 5,7% ja sotsiaaldemokraatidel 6,7% – on kumbki erakond viimasel ajal edukalt pilti pääsenud. Paraku mitte uute algatuste ja tähelepanu püüdvate seisukohtadega, vaid kummastava otsuse tõttu pikendada kummagi erakonna praeguse juhatuse volitusi aasta võrra. Miks ei kasuta madalseisus erakonnad pool aastat enne kohalikke valimisi võimalust oma kuvandi värskendamiseks?

Eriti teravalt on see küsimus tõstatunud muidugi erakonnas Isamaa, kus esimehele Helir-Valdor Seederile on avalikult väljakutset esitamas Parempoolsed, kelle nägemuse erinevus erakonna peajoonest ilmnes eriti selgelt eelmise valitsuse ajal. Kuigi juhatuse püsimise – millele oodatakse veel erakonna liikmete heakskiitu – ametliku põhjendusena on toodud kehtivad koroonapiirangud, mis ei võimalda parteilastel füüsiliselt suurkoguks koguneda, võib otsuse tagant aimata teisigi põhjendusi.

Näiteks soovimatust riskida pensionireformi reklaamnäo Seederi pukist maha võtmisega veel enne, kui septembris sambaraha kätte saavad tänulikud valijad on selle eest erakonnale valimistel tasuda jõudnud. Iseküsimus muidugi, millisesse seisu jõuab erakond siis, kui peaks korduma eelmise suve stsenaarium pea täielikult kaduvatest piirangutest, mis võimaldaks aasta jooksul toimuva pidavat suurkogu korraldada näiteks südasuvel. Kas nii vahetult enne valimisi olekski enam mõistlik juhti vahetada?

Kui Isamaas katel vähemalt keeb ja avalikkuse huvist lõpptulemuse vastu kõneleb näiteks idufirmategelaste rahaannetus Parempoolsetele, siis sotsiaaldemokraatide leeris valitseks justkui käega löömise meeleolud – isegi kohalikel valimistel ei kavatseta igal pool oma erakonna nimekirjaga välja tulla. Kas valija jõuab aga uue tugeva juhikandidaadi esilekerkimist ära oodata?

Seejuures oleks vale väita, et erakonnad on viiruse leviku tõttu seatud sundseisu, sest alternatiiv olnuks valida uus juhatus e-valimiste või kirjaliku hääletuse teel. Seega valiti paigalseis täiesti teadlikult.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee