Eesti uudised

VIDEO | Kallas: võtame väga suure riski, kui piirangutest praegu loobume (164)

Toimetas Hindrek Pärg, 15. aprill 2021 11:58
Kaja Kallas.Foto: Ekraanitõmmis
Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil ütles peaminister Kaja Kallas, et kuigi nakatumine läheb alla, siis mitte piisavalt kiiresti, et hakata piiranguid leevendama. "Võtame endale väga suure riski, kui avame ja piirangutest praegu loobume, sest uut sulgemist ei kannata ühiskond välja," põhjendas Kallas.

Samal teemal

Ta lisas, et numbreid jälgitakse igapäevaselt ning järgmisel nädalal otsustatakse, millal saab midagi avada ja piiranguid leevendada. "Me ei taha piiranguid päevagi kauem kui vaja, aga meditsiinisüsteemi ülekoormust tuleb vältida," ütles peaminister. Ta lisas, et üle 500 inimese on veel haiglas ning arstid ja õed on väsinud. 

Vaktsineerimisest rääkides ütles peaminister, et vaktsiinitarned on murekohaks, ent positiivsest küljest saab Eesti 150 000 lisadoosi Pfizeri vaktsiini (Kiik hiljem täpsustas, et veel pole selge nende saabumisgraafik – toim.); samas negatiivse poole pealt ei hakata Johnson & Johnsoni vaktsiini koheselt kasutama. 

Peaminister ütles, et tänaseks on vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud kätte 270 000 inimest ning jõudsalt liigutakse edasi 80+ sihtrühmaga, kus on vaktsineeritud 52% inimestest. Kallas tegi üleskutse noorematele inimestele, et nende eakad sugulased ja tuttavad jõuaksid vaktsineerima. 

Riigihalduse minister Jaak Aab lisas omalt poolt, et eelseisval teisipäeval toimub suurem arutelu piirangute leevendamisest ning kindlasti peab piiranguid leevendama järk-järguliselt. 

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles, et valitsus tegi muudatusi terviseinfosüsteemi põhimäärusesse, et oleks võimalik tõendada Covid-19 vastast immuniseerimist. Ta lisas, et vaktsiinipass on väga oluline võimalikult edukalt normaalse elu juurde naasmiseks. Õiguslikult peaks kõik paika saama jaanipäevaks. 

Koroonaviiruse levikust rääkides ütles minister, et nakatumise langemine on tunnustus kõigile terviseteadlikele ja vastutustundlikult käituvatele inimestele. "Haiglaravil on endiselt palju inimesi, ent paarisaja võrra vähem kõige hullemast ajast," sõnas minister. 

Küll aga on lahtine veel vaktsineerimise korraldus. Minister lisas ka, et kõigile soovijatele tahetakse pakkuda esimest doosi vähemalt juuni lõpuks. 

Ajakirjanike küsimustele vastates ütles Kiik, et kõigile korraga ei saa vaktsineerimist võimaldada ning seega minnakse järk-järgult vanuserühmades allapoole. Vaktsineerimise strateegia pannakse paika vastavalt vaktsiinitarnetele, täpsustas minister. 

Vene vägede koondumist Ukraina piiri äärde kommenteerides ütles Kallas, et toimuv on väga murettekitav. Eesti on pidevalt ühenduses Ukraina ja NATO liitlastega informatsiooni saamiseks. "Küsimus on selles, mida meie saaksime teha," ütles Kallas, kelle sõnul konsulteeritakse Ukrainaga, kas teema peaks tõstatama ÜRO julgeolekunõukogus.

Peaminister lisas, et Eesti kaitsekorralduses otseselt midagi ei muutu, ent Venemaa tegevust jälgitakse pingsalt – täpsemalt millised on nende järgmised sammud ja kas peab valmistama ette edasisi käike kaitse tugevdamiseks, milleks küll praegu akuutset vajadust ei ole.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee