Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits, Aare Kartau 14. aprill 2021 20:23
Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje ja ennetamise keskus (CDC) ning toidu- ja ravimiamet (FDA) soovitavad verehüübega seotud kahtluse tõttu peatada riigis ajutiselt Johnson & Johnsoni vaktsiini kasutamise, vahendab CNN. Teisipäeva õhtuks olid kõik osariigid, samuti Puerto Rico ja pealinn Washington, seda juba ka teinud. Ka Euroopa Liit peatas ajutiselt alles sel nädalal alanud saadetiste kasutamise.

CDC ja FDA soovituse taga on kuus teadaolevat juhtumit – tõsi küll, seda enam kui 6,8 miljoni doosi seast –, mille käigus tekkis „haruldane ja tõsine“ verehüüve ehk tromb. Juhtumid esinesid 18–48aastaste naiste seas ning sümptomid tekkisid 6–13 päeva pärast vaktsineerimist. Kuuest naisest üks suri ning üks viibib praeguseni haiglas.

CDC kutsus kolmapäeval kokku koosoleku, et need juhtumid üle vaadata ja hinnata nende võimalikku tähtsust. Analüüsi vaatab üle ka FDA. „Kuni see protsess lõpule pole jõudnud, soovitame ettevaatust silmas pidades selle vaktsiini kasutamisse paus teha,“ teatasid CDC ja FDA juhid. Nende arvates on oluline tagada tervishoiuteenuste pakkujatele teadlikkus potentsiaalsetest kõrvaltoimetest, et nood saaksid paremini kavandada trombidega seotud võimalikku ravi. Lisaks ameeriklastele ja euroliidule peatas Johnson & Johnsoni kasutamise ka Lõuna-Aafrika Vabariik, kuigi seal selle kohta trombikaebusi ei tulnud ning koroonaviiruse nn Lõuna-Aafrika tüve vastu on see suhteliselt efektiivne.

Erinevalt ameeriklastest, kellel jagub Modernat ja Pfizerit, kui nii võib öelda, jalaga segada, sõltub Euroopa Liit suuresti kõikidest vaktsiinikandidaatidest. Kui lisada massilistele tarneprobleemidele ka samasugused jutud AstraZeneca kaitsesüsti võimalikest kaasnähtudest ning eurooplaste kasvav vastumeelsus AZ vaktsiini suhtes, pole olukorraga nalja. Eelmise kuu lõpus avaldatud YouGovi küsitlusest selgub, et tervelt 61 protsenti prantslastest peab AZ vaktsiini ohtlikuks, nagu ka 55 protsenti sakslastest ning 52 protsenti hispaanlastest. Kogu Euroopas ihalevad inimesed pigem teistmoodi tehnoloogial põhinevate Moderna ja Pfizer/BioNTechi kaitsesüste. The New York Times kirjutab, et juba võib täheldada ka teatavat ebavõrdsust: jõukamad Euroopa riigid ostsid endale kokku „populaarseid“, ent kallemaid vaktsiine, samas kui mitmed Ida-Euroopa maad ning ka Suurbritannia panustasid suuresti just AstraZenecale. Samas ei pea näiteks Taani, Prantsusmaa ja Holland rahva ebakindluse pärast AZ või J & J suhtes nii palju muretsema.