Juhtkiri

Juhtkiri | NETSiga pole eksimisruumi 

ohtuleht.ee, 14. aprill 2021 17:44
Jaanuaris, vahetult enne uue valitsuse ametisse asumist lubas EKRE üks juhtfiguure Mart Helme, et Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsiooni tööd asutakse tõkestama obstruktsiooniga, esitades kasvõi 10 000 muudatusettepanekut iga EKRE-le sobimatu eelnõu kohta.

Idee polnud originaalne, sest vaid veidi varem oli Reformierakond koostöös sotsidega püüdnud nurjata nn abielureferendumi toimumist, esitades üle 9300 parandusettepaneku, mis ei jätnud muud valikut kui jätta eelnõu riiulisse või muuta parlamendi kodukorda.

Ei läinudki kaua, kuniks EKRE-l avanes soodne võimalus võimuliidule olulise algatuse pidurdamiseks. Polnud vaja isegi 10 000, vaid piisas 169 muudatusettepanekust, et nakkushaiguste ennetuse ja tõrje seaduse ehk NETSi muudatuste rakendumine, mille vastu on Toompeale ja Vabaduse väljakule kogunenud rahvas juba teist nädalat meelt avaldamas, sattus küsimärgi alla.

Märgiline on seejuures, et praegust valitsust politseiriigi loomises kahtlustav Mart Helme astus siseministrina ise samme, mis toonuks jõustumise korral kaasa samasuguseid etteheiteid. Mäletate veel soovi keelustada isikustamata kõnekaardid, võimaldada politseile ligipääsu krüpteeritud sõnumirakendustele või luua sisekaitsereserv, et tõsta võimekust mastaapsete kriisidega toimetulekuks, muu hulgas just avaliku korra tagamiseks ja massiliste korratuste ohjeldamiseks? On paratamatu, et politseile lisaõiguste ja -vahendite andmine toob endaga kaasa võimalusi kuritarvitusteks, olenemata sellest, kes on parasjagu lubaja rollis.

Nii tuleb tõepoolest ka NETSi muudatustesse suhtuda eelkõige ettevaatusega ja menetlusega aja maha võtmine polnud sugugi halb mõte. Esimene samm oli ajakriitilisema haiguspäevade hüvitamise meetme eraldamine ülejäänud paketist, nüüd on koalitsioon ja opositsioon jõudmas kompromissile muuski. Nagu kirjutab politoloog Mari-Liis Jakobson: „Jah, meetmed oleks lihtsustanud viiruse seiret ning aidanud praeguseid reegleid paremini jõustada, aga konflikti de-eskaleerimine on antud juhul olulisem.” Märulipolitsei sattumisest vastamisi meeleavaldajatega pole tõesti kellelgi võita, eriti kui tervisekriisis on niigi näha esimesi leevenemise märke.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee