Eesti uudised

Koalitsioon ja EKRE jõudsid palju kära tekitanud seaduse eelnõu osas kokkuleppele (51)

Toimetas Keit Paju, 14. aprill 2021 16:35
NETS seadusemuudatuse vastane meeleavaldus ToompealFoto: Robin Roots
EKRE on valmis koalitsiooniga nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) osas kompromissile minema. EKRE esimehe Martin Helme sõnul jõuti arutelude käigus koalitsioonierakondadega sõnastuseni, mis mõlemale osapoolele sobib.

"Oleme vahetanud valitsusparteidega mõtteid, kuidas saavutada see, et pandeemia lahendamiseks vajalikud seadusemuudatused ei kujuneks tagaukseks, mille kaudu meie vabadusi ja õigusi ära viiakse. Arutelude käigus oleme jõudnud sõnastuseni, mis minu hinnangul võtab NETS-ist maha need ohtlikud paragrahvid, mille vastu ka inimesed tänaval protestisid," kirjutab Helme ühismeedias.

Samal teemal

"Kui komisjonis kompromiss heaks kiidetakse, saame oma parandusettepanekud tagasi võtta. Lühidalt ütleb uus lahendus seda, et politsei kaasamine pandeemia lahendamisse toimub ainult kas hädaolukorra või eriolukorra ajal, selgelt fikseeritud ülesannete täitmiseks ja mitte automaatselt, vaid valitsuse eraldi otsusega. Samuti vaatame üle, et erinevad trahvid ei oleks proportsioonist väljas, võrreldes muude karistustega. Kui nii läheb lõpuks seadusesse, siis meie jaoks on probleem leidnud mõistliku lahenduse. Ma usun, et selline väga mitmekordne ja rangelt reglementeeritud tsiviilkontroll peaks ära võtma ohu kodanikuvabaduste vähendamiseks, mis tähendab, et kõik need, kes on protestinud politseiriigi vastu on saanud oma tahtmise," lisab Helme.

"See kokkulepe näitab, et kõik riigikogu erakonnad on ühel meelel, et mingit politseiriiki Eestist ei saa ja sellist plaani sisaldavat eelnõu pole kunagi olemas olnud," kommenteerib Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev.

"Minu hinnangul on seaduseelnõu olnud vajalik, aga selle teksti saab teha tõepoolest selgemaks, et kõik sellest ühtemoodi aru saaks. Sotsiaalkomisjon viib sinna sisse selge viite, et terviseamet saab kutsuda politsei appi piirangute täitmist kontrollima ainult eri- või hädaolukorra korral. Seni oli see kirjas ainult seaduse seletuskirjas. Appi kutsumise otsuse peab tegema valitsus," selgitab Võrklaev.

Võrklaeva sõnul on seadusmuudatus vajalik, sest riigil peab pandeemia korral olema kindlus, et viiruse leviku piiramiseks kehtestatud nõudeid kontrollitakse. "Samuti peab olema võimalik neid, kes oma käitumisega päriselt teiste inimeste elu ohtu seavad, ka trahvida. Riigikogu saab nüüd kriisi lahendamiseks olulist seadust rahulikult, ilma obstruktsioonita edasi menetleda, et loodetavasti lähinädalatel vastuvõtmiseni jõuda."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee