Foto: Ekraanitõmmis
Ohtuleht.ee 14. aprill 2021 11:59
Kolmapäevases riigikogu infotunnis vastasid saadikute küsimustele peaminister Kaja Kallas, riigihalduse minister Jaak Aab ning sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Priit Sibul (Isamaa) küsis peaministrilt, kuidas kavatseb ta lahendada olukorra, kus inimesed protesteerivad tänavatel nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) vastu. Kallase sõnul võttis ka temaga ühendust proua, kes väitis, et kõiki hakatakse sundvaktsineerima, ent tegelikult see nii ei ole. Peaministri sõnul liikleb NETSi kohta palju valeväiteid, mis on pandud ka lehele kriis.ee koos selgitustega, milline on olukord tegelikult. 

Kalle Grünthal (EKRE) päris, kas tegemist pole politseiriigiga, kui peaminister ei tea, miks on politsei erinevaid tööülesandeid täitnud. Grünthali sõnul olevat politsei Kert Kingot ahistanud. Kaja Kallas selgitas, et kuna politseinik ei teadnud, et Kert Kingo on riigikogu liige, ei lubanud ta EKRE saadikul Toompeal õigeusu kiriku juurest vasakule keerata ning palus tal ringiga sõita. Peaministri sõnul tuli teine politseinik juurde ja selgitas kolleegile olukorda.

"Ma ei tea, kas see on hea näide, et politsei jõuliselt jõudu kasutab," ütles peaminister ja lisas, et näiteks politseinike nimesiltide asendamine numbritega pole tema otsustada ning nimesiltide eemaldamine pole poliitiline otsus. Kert Kingo ütles omalt poolt, et siseminister Kristian Jaani oli talle ka helistanud ning vabandanud teisipäevase intsidendi pärast. 

Martin Helme (EKRE) võrdles politsei käitumist olukorraga Valgevenes ning küsis, ega peaministril ole piinlik. Ta ütles, et inimesed sõidavad hommikul trammis tihedamalt koos kui Vabaduse väljakul ja nõudis politseijuhtide viivitamatut ametist vabastamist, kes protestidel pille mänginud inimesed ära viisid. EKRE juht lisas ka, et Kallas ja siseminister ei saa aru, kui suurt kahju nad külvavad. 

Kallas vastas, et kogu koroonaviiruse periood on olnud ärev, meelelahutuse kinni olemine tõstab pingeid ning kõik on väsinud. Ta sõnas, et valitsus ei soovi hoida piiranguid päevagi kauem, kui on vaja nakkuse leviku tõkestamiseks. Ta ütles, et kõiki reegleid korrektselt järgivate inimeste huvides on see, et reegleid mitte järgivad inimesed kutsutakse korrale. 

Peaminister ütles ka, et kui eelmine aasta ei tohtinud meeleavaldusi korraldada, siis nüüd pole see keelatud, aga haiguse kõrge leviku tõttu on kehtestatud 2 + 2 nõue ka välitingimustes. Ta lisas, et politsei pole teinud jõudemonstratsiooni, aga ka protestijate hulgas on provokaatoreid. Kallas tõi välja, et üks inimene oli öelnud, et politseid võiks hakata pudelitega viskama. Peaminister mainis ka, et protestijate hulka sigineb ka inimesi, kel pole Eesti riigi suhtes positiivseid kavatsusi. 

Kalle Grünthal päris peaministrilt, kuidas tema vaatas olukorda, kus tšellot mängiva naisterahva kõrval oli laps ning nad olid ümbritsetud hambuni relvastatud meestega. EKRE saadik lisas, et oli olnud ka lapsevankrit lükkav ema, kelle kõrval oli hüsteerias laps. "Mis tundega vaatasite seda, kus minu hinnangul ilmselgelt oli reageeritud üle ja kannatajateks olid lapsed? Kas teie südant kuidagimööda liigutas see ka või kas teil tekkis soov võtta telefon ja sekkuda protsessi?” päris Grünthal. 

Kallas vastas, et ta ei jälgi pidevalt meeleavaldustel toimuvat, sest käivad riigieelarve strateegia arutelud ning käes on koroonakriisi tipp, mil haiglad on ülerahvastatud. "Kõik need kirjeldused võivad vastata tõele, aga teades teie enda käitumist, siis ma kaldun arvama, et te päris tõde alati ei esita," ütles peaminister ja lisas, et tegemist on emotsionaalsete kirjeldustega. 

Kallas ütles, et kui Grünthali sõnul reageeris politsei üle, siis tema pole sellist infot saanud. "Kui politsei on oma võimupiire ületanud, siis selleks on võimalus pöörduda õiguskaitseorganite poole ja saada õigus läbi kohtuastmete. Eesti vabariigis on kõigil õigus meelt avaldada, aga meil on reeglid, mis keelavad näiteks politsei solvamise. Ja miks? Sest politsei usaldusväärsust ei õõnestata," ütles peaminister, lisades, et politseid toetab üle 92 protsendi inimestest. 

Veel vastas Kallas infotunnis küsimustele poliitilise kultuuri, haiguspäevade õiglase hüvitamise, valge raamatu, politseiriigi, aktsiisipoliitika, õigusriigi ning koroonakriisi juhtimise kohta.

Jaak Aab vastas küsimusele regionaalpoliitika kohta.

Riisalo vastas küsimustele pandeemiaga seoses valdkonnas toimuva ning pensionipoliitika kohta.

Samal teemal

Kommentaarid  (123)

est 16. aprill 2021 09:47
Reformierakonna reiting on tegelikult 3%, nüüd nad on algatanud väga peene kampaania, kampaania eesmärk on saavutada reiting 5%, nende arvates on siis reiting 35%. Kes veel aru pole saanud, siis peene kampaania toimub järgnevalt: võetakse üks tolgus kes korraldab toompeal 200 se miitingu koroona vastu, politsei saadetakse käputäit meeleavaldajat maha suruma, siis ilmub uudis et politsei pidi nimesildid eemaldama kuna neid nn. ähvardati sotsiaalmeedias. Siis lastake uudis meediasse ja hopaa, paljud rumalukesed valijad lähevadki liimile ja arvavad et kogu asja taga on EKRE.
Kaldakivi 15. aprill 2021 16:35
Jess. Midagi normaalset. Sest ma tõesti ei taha, et mingite jopskite pärast on ohus minu sõbrad, sugulased.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS