Maailm

NÄRVIDE MÄNG UKRAINA SERVAL: USA välisminister hoiatas venelasi (39)

Greete Kõrvits, 12. aprill 2021 19:19
Volodõmõr Zelenskõi Donbassis.Foto: Reuters/Scanpix
„Kui Venemaa teeb midagi mõtlematut või agressiivset, siis saab sellel olema oma hind ja tagajärg!“ hoiatas USA välisminister Antony Blinken telesaates „Meet the Press“. Mõned välisvaatlejad usuvad siiski, et Ukraina lähedale kogunevatest Vene vägedest jääb vajaka suureks sõjaliseks vallutuseks, küll aga piisab sellest, et Kiievit ja Washingtoni korralikult närvi ajada.

Kreml ei eita, et sõdurid kogunevad, kuid nimetab toimuvat õppusteks. Ta hoiatab siiski, et ei jää venekeelse rahva saatuse suhtes ükskõikseks. Oma musklit näidatakse ka USA uuele presidendile Joe Bidenile, keda Ukraina peab oma kindlaks ja truuks liitlaseks. Washingtoni seisukoht on muidugi hukkamõistev. Välisminister Antony Blinken sõnas teleintervjuus: „Ma pean ütlema, et Venemaa tegutsemine Ukraina piirialade ääres tekitab minus tõsist muret. Sellepärast suhtleme väga aktiivselt ning koordineeritult oma Euroopa liitlaste ja partneritega. Seda muretunnet jagame me kõik.“ Teadaolevalt suhtles ta möödunud nädalal nii oma Prantsuse kui Saksa ametivendadega.

Samal teemal

Nädalavahetusel külastas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi Türgi riigipead Recep Tayyip Erdoğani, kellega tähistati strateegilise koostöö kestvust. Mõistagi mõlkus tal meeles ka idapiiril toimuv. Zelenskõi rõhutas ühisel pressikonverentsil, et Ankarale on Ukraina riigi territoriaalne ühtsus oluline. Kuigi Türgi võib oma NATO liitlaste, eriti USAga vahel jagelda ning Moskvaga sõbramehelikke samme teha, saab ta samas Kiieviga äärmiselt hästi läbi, kirjutab Al Jazeera. Zelenskõi on türklaste juures sage külaline ning kaks riiki teevad aktiivselt koostööd. Erdoğan hoiatas 2016. aastal peetud kõnes, et Mustast merest on saamas Vene järv. Türgi toetab sedagi väga, et Ukrainast, kelles ta näeb peale äripartneri ka omamoodi puhvrit Venemaa vastu, võiks ühel päeval samuti NATO liige saada.

Zelenskõi pressiesindaja sõnul üritab riigipea Vene presidendi Vladimir Putiniga ühendust võtta, kuid see pole seni veel õnnestunud. Kremli esindaja Dmitri Peskov kommenteeris selle peale, et tema pole küll mingit sellekohast taotlust näinud.

Samal teemal

11.04.2021
Euroopa Parlamendis nõuti Venemaale karme sanktsioone
08.04.2021
Ukraina president: ma tahan sel raskel ajal olla koos oma sõduritega