Maailm

Põhja-Iirimaal kestavad meeleavaldused juba kaks nädalat 

Toimetas Valeria Filippova, 10. aprill 2021 11:37
Protestid Belfastis.Foto: Reuters/Scanpix
Kolmapäeva õhtul Belfastis toimunud rahutused olid ulatusega, mida Põhja-Iirimaal pole aastaid nähtud, teatas politsei. Vägivald on puhkenud protestantlike noorukite tõttu, kes avaldavad meelt Brexiti tagajärgede ja iirimeelsete katoliiklaste väidetava eeliskohtlemise üle.

Protestid, milles osalevad noorukid alates 12-eluaastast, algasid 29. märtsil Londonderry piirkonnas, mis on Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi osana hoidmise poolt.

Sellest ajast alates on paljudes linnades, sealhulgas Belfastis, Carrickferguses, Ballymenas ja Newtownabbeys, toimunud meeleavaldused ja rahutused.

Kuid kolmapäeva õhtul kasvasid meelerahutused sektistlikeks kokkupõrgeteks Belfasti läänes asuva nn rahuseina üle, mis jagab valdavalt protestantlikud lojaalsed kogukonnad katoliiklastest natsionalistlikest kogukondadest, kes soovivad näha ühendatud Iirimaad. 

Värav, mis neid kahte jagab, purustati lahti ja mitu tundi kestnud korrarikkumiste ajal rünnati politseinikke ja pressifotograafi ning kaaperdati ja põletati buss.

Rahutuste raames rünnatakse politseinikke, visatakse bensiinipomme ja põletatakse sõidukeid. Neljapäeval sai Belfasti lääneosas lojalistlike ja natsionalistlike piirkondade kokkupuutel vigastada kaheksa ohvitseri, vahendab BBC. 

Belfasti, Londoni ja Dublini valitsused on rahutused hukka mõistnud, USA nõuab rahu, kuna politsei kasutas veekahureid esimest korda kuue aasta jooksul, olles neljapäeva õhtul taas rünnaku alla sattunud.

Alates möödunud kuu lõpust on mitmes piirkonnas vägivalla all kannatada saanud üle 70 ohvitseri.

Põhja-Iirimaa politsei on mures võimalike edasiste probleemide pärast lähipäevil.