Eesti uudised

Kaljulaid süüdistab vaktsineerimiskorralduse läbikukkumises eelmist valitsust. Ratas: kriitika valmistab nõutust ja pettumust (558)

Toimetas Keit Paju, 9. aprill 2021 20:53
Jüri Ratas ja Kersti KaljulaidFoto: Robin Roots
President Kersti Kaljulaid andis intervjuu Eesti Päevalehele, kus ütles, et vaktsineerimise korraldamine on niru, sest sellega eelmises valitsuses algust ei tehtud. Tema hinnangul lakkas eelmises valitsuses strateegiline juhtimine.

“Inimesed, kes oleksid pidanud eelmisel aastal planeerimisprotsessid algatama, ei teinud seda – oli see minister, ametnikkond, mõni osakond.”

“Eksisid ka need, kes lootsid, et vaktsineerimine saab teoks, aga ei esitanud piisavalt kontrollküsimusi, et selle toimumises veenduda. Eksis kogu eelmine valitsus: strateegiline juhtimine tegelikult lakkas,” ütleb Kaljulaid.

Refereeritud intervjuu täismahus EPL-is.

Eelmise valitsuse peaminister Jüri Ratas vastas presidendi kriitikale ühismeedias, öeldes, et see teeb ta nõutuks. 

“Presidendi hinnangud minu juhitud valitsuse aga laiemalt sadade inimeste tööle, kes on tänaseks enam kui aasta panustanud COVID-19 vastaste vaktsiinide tarnesse ning Eesti inimeste vaktsineerimise korraldamisse, teevad nõutuks ning valmistavad pettumust,” kirjutab ta.

“Eesti ei ole täna Euroopa Liidus vaktsineerimise kiiruselt kolmas seetõttu, et otsused lakkasid olemast ning aasta möödus mitte midagi tegemise tähe all. Vastupidi, tegutsema pidi kiiresti ning toona täiesti uues ja enneolematus olukorras. Kutsusime kokku teadusnõukoja, kinnitasime vaktsineerimise kava ja põhimõtted, seisime tugevalt Eesti jaoks mõeldud vaktsiinitarnete eest ning korraldasime vastava logistika. Samal ajal toetasime piirangute ajal meie tervishoiuvaldkonda, ettevõtlust ja inimesi, mis on aidanud meil kriisis üheskoos toime tulla. Vaktsiinilepinguid sõlmides tegime ettevaatavaid otsuseid teadmata, millised vaktsiinid esimesena turule tulevad, kuidas Eesti inimesed need vastu võtavad ning milline saab olema viiruse kulg,” kaitseb Ratas oma valitsust.

“Eelmine valitsus langetas mitmeid strateegilisi otsuseid Eesti kriisist väljatoomiseks ja meie inimestele parima tuleviku tagamiseks. Koostasime 2020. aastal laiamahulise lisaeelarve toetamaks tervishoidu, ettevõtlust ja ühiskonna toimimist laiemalt ning lähtusime samadest põhimõtetest 2021. aasta eelarve vastuvõtmisel. Tegime tulevikkuvaatavaid otsuseid teadus- ja arendustegevuse rahastamise tõstmisel 1% tasemele SKP-st, Eesti 2035 arengustrateegia koostamisel, keskkonnavaldkonnas pikaajaliste eesmärkide seadmisel, kaitsevaldkonna rahastuse tagamisel ning tervishoiule enam kui miljardi euro suunamisel nii vajalike investeeringute kui tervishoiukulude katteks,” loetleb Ratas oma valitsuse tehtud otsuseid.

“Poole aastaga, kohati vaid mõne nädalaga, on selgelt väga palju muutunud nii teadmistes kui ka soovitustes, mida eksperdid on COVID-19 meetmete ja erinevate vaktsiinide kasutamise puhul andnud,” tõdeb poliitik.

“Väita aga, et segadused tulenevad sellest, et töö on jäänud tegemata, pole põhjendatud ning selliste väidete korral oleks presidendil kindlasti kohane välja öelda ka konkreetsed ettepanekud, mil moel saanuks vaktsineerimist piiratud ja heitlike vaktsiinitarnete tingimustes kiirendada,” põrutab Ratas. “Veelgi õigem olnuks need ettepanekud teha vaktsineerimise planeerimise ajal, mitte tagantjärele üldsõnalise kriitikana,” lisab ta.

Ratas tänab nii minister Tanel Kiike kui oma valitsuse teisi liikmeid, kes koroonakriisiga võitlesid.

“Tunnustan meie eesliinitöötajaid ja kõiki neid, kes on sel teel aidanud Eesti ühiskonda võitluses ränga viirushaiguse vastu. Pole kahtlustki, et see pingutus on olnud märkimisväärne ning ühiskonnale raske koorem, kuid seda enam väärivad meie inimesed tänu ja tunnustust,” sõnab ta.

Kaljulaid kritiseeris EPL-i intervjuus otse ka töö- ja terviseministrit Tanel Kiike, öeldes, et too oleks pidanud vaktsineerimisjuhi koha juba palju varem looma. Kiik vastas Kaljulaidile ühismeedias.

“Oleme vaktsineerimise kiiruselt Euroopa Liidus kolmandal kohal, kuid viimastel päevadel uudiseid lugedes jääb mulje, nagu oleksime viimased. Sajad inimesed on üle aasta panustanud töötunde lugemata nii hilisõhtutel, nädalavahetustel kui pühade ajal, et meid COVID-19 kriisist välja tuua. Võiksime üksteist hoida ja toetada, mitte maha teha – pandeemia seljatamine on meie ühine teene,” sõnab ta.
 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee