Eesti uudised

Politsei kriisistaabi juht: Toompea valvemeeskonda pole meeleavaldajate tõttu suurendatud (14)

Ohtuleht.ee, 9. aprill 2021 12:50
Foto: Kuvatõmmis videost
Terviseameti peadirektor Üllar Lanno, töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ja politsei- ja piirivalveameti kriisijuht Vallo Koppel andsid reedel pressikonverentsi, et rääkida COVID-19 hetkeolukorrast Eestis.

Avaliku korra tagamisest ja vabariigi valitsuse korraldusest kinnipidamisest Toompeal teeb eraldi ülevaate Põhja prefektuuri kriisistaabi juht Valdo Põder.

"Täpselt üheksa nädalat kulus meil jõudmaks nakatumistega 1. veebruari numbriteni," rääkis Lanno. "Tänane olukord on jõudnud kriitilise tasakaalu asendisse ning väga palju sõltub meist, kas tasakaal liigub alla või üles."

Lanno sõnul jõuab Eestisse järgmisel nädalal 2400 Jansseni (Johnson & Johnsoni) koroonavaktsiini, AstraZenecat 4800 doosi, Modernat 9600 ja Pfizerit 26 910 doosi.  Sealt edasi järgmisel nädalal on oodata 48 000 vaktsiinidoosi ja ülejärgmisel 93 000 doosi. 

"25. aprillini on kaks nädalat pingutada  – saavutada tase, et igapäevaselt uusi nakatunuid lisanduks alla 900 ja haiglaravi vajaks alla 600 koroonapatsiendi. Eelmisel aastal olime rohelisest tsoonis 1. maiks, proovime ka sel aastal sinna jõuda," ütles Lanno ning rõhutas, et kui me teeme õigeid samme, toimuvad suvel nii WRC ralli, Seto Folk, Eesti naiste tantsupidu, Grillfest, Maamess, Tallinn Music Week, Tartu hansapäevad, Saaremaa ooperipäevad ja laste koolivaheaeg.

Politsei- ja piirivalveameti kriisijuht Vallo Koppel tänas kõiki, kes on piiranguid jälginud. "Eelmine nädal viisime läbi ligi 5000 erinevat objektikontrolli, avastasime 24 eneseisolatsiooni rikkumist. Hajutuse nõude rikkumisi fikseerisime nädala peale 31, seda on vähem kui eelmistel nädalatel." 

Murekohtadest rääkides  tõdes Koppel, et kahjuks toimuvad ikka veel erapeod. "Oleme näinud, et pidu peetakse erapindadel, rendikontorites ja puhketaludes.  Sekkuda saame kahel moel: kui tuleb teade lärmi kohta või viirusepiirangute rikkumise kohta, siis lähme kontrollima. Teiseks ka planeeritud kontrollkäigud terviseameti palvel kohtadesse, kus  on kahtlus, et piiranguid võidakse rikkuda. Meediasse on jõudnud üksikjuhtumid, aga on arvata, et üle Eesti on nädalavahetustel neid pidusid kümneid. Meelelahutuskohad on suletud ja inimesed otsivad võimalust, kuidas sõprade ja töökaaslastega kokku saada."

Põhja prefektuuri kriisistaabi juht Valdo Põder andis ülevaate meeleavaldustest Toompeal. "Kui esimestel päevadel oli 20-40 inimest, siis eilse-üleeilse ilusa ilmaga oli  juba 250–300 inimest. Seetõttu otsustasime taktikat muuta ja hajutatust tagada. Tänasest on rohkem politseinikke väljas, et inimestega suhelda."

Murekohana tõi Põder välja, et meeleavaldusel pole konkreetset korraldajat, nagu seda seadus nõuab. "Tegemist ei ole keelatud avaliku koosolekuga, need on lubatud, seal kehtivad teatud nõuded, üks nendest on koosoleku korraldaja olemasolu, kelle ülesandeks on ka tagada, et reegleid ei rikutaks. Tänases tervisekriisi situatsioonis on nõuded sellised, et avalikul koosolekul võib osaleda 10 inimest, kes peavad olema hajutatud."

Toompea valvemeeskonda meeleavalduste ajaks suurendatud pole. "Kui näeme, et mingile hoonele on suurem oht, siis saame kiiresti ressursid ümber mängida," ütles Põder. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee