Juhtkiri

Juhtkiri | Kuidas viia vaktsiin iga eakani (2)

Ohtuleht.ee, 7. aprill 2021 19:25
Foto: Stanislav Moshkov
Kui vaktsineerimist korraldavad poliitikud pole varsti juba poole aasta jooksul üle 65aastaste vanuserühmani jõudnud, et nood end vaktsineerida laseks, siis tuleb vaid imestada, kuidas erakonnad on valimistel pensionärideni jõudnud ja nende hääled kätte saanud. Arvutiga sina peal noorematele süstimiskorraldajaile võis tulla üllatusena, et kõik eakad ei loegi e-Eesti postkasti, kuid nädalavahetusel astuti uuesti sama reha otsa, kui paaripäevase netikampaania tulemusel tahtis eakate asemel süsti saada hoopis mobiilsem noorem põlvkond, keda korraldajad pidid keskuste juurest laiali ajama.

Eakamatele pole õige passiivsust ette heita, sest juba kuude kaupa on neile pähe taotud, et oodata tuleb vaktsineerimiskutset perearstilt. Ja talgukutset märganud üle 65aastaste seas polnud vähe neidki, kes pelgasid massvaktsineerimist selle korraldusliku poole tõttu. Poole miljoni elanikuga Tallinnas otsustas linnavõim avada ainult kaks süstimiskeskust, kuid linlaste ja eriti eakate põhimass pole kunagi käinud ei Tondiraba ega Sõle spordikeskuses. 

Samas jäi reklaam nõrgaks, sest vähesed teadsid, et vaktsineerida saab näiteks ka Tallinna lastehaiglas, kus tehti vaid 346 süsti 800 võimalikust. On arusaadav hoolega kontaktidest hoidunud eakate mure Tondiraba ja Sõle keskusesse kogunenud mitmesajapealise rahvamassi ees, sama nakatumisohtlik võis olla ka ühistranspordi ja ümberistumistega teekond vaktsineerimiskeskustesse kesklinnast, Piritalt, Nõmmelt või Mustamäelt. Selline pealinnasisene vaktsiiniturism võib olla veel ohtlikumgi, kui oli ühest linnast teise vaktsiinijahile sõitmine. Ja oli see nüüd linna poolt ikka aus käitumine, kui jäi mulje, et linnapea poliitilise otsusena rajati keskused eelkõige tema valijate huve silmas pidades?

Kui koolides on valimisjaoskonnad, siis miks ei saa koolivõimlates suuri masse vältides kogukonnapõhiselt vaktsineerida, kui koolimajad on koduõppe tõttu niikuinii tühjad? Ostukeskustes vaktsineerida oleks veel lihtsam, sest tegu on kohtadega, kus inimesed on harjunud käima. Muidugi aitavad kõik, kel võimalik, oma lähedased eakad vaktsineerima, kuid riigil peab olema ka plaan, kuidas jõuda nendeni, kel pole oma autot või kes pole liikumisvõimelised. Kuid eelkõige olgu kommunikatsioon selgem, täpsem ja üheselt arusaadavam ning iga sihtrühma arvestav.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee