Poliitika

Lisatud kriisist väljumise kava!

LOE SIIT | Kaja Kallas esitas kava koroonaviiruse mõju leevendamiseks: peame õppima selle viirusega elama (449)

Toimetas Triinu Laan , 8. aprill 2021 08:28
Foto: Erik Peinar
Peaminister Kaja Kallas tutvustas neljapäeval riigikogus valitsuse plaane koroonaviiruse mõjude leevendamiseks.  Opositsioonipoliitikud kritiseerisid peaministrit, kuna tutvustatav plaan jõudis nendeni hilinemisega. 

Valitsus tuleb välja viirusega elamise valge raamatuga, mis on põhimõttelt ühiskondlik kokkulepe juhistega, kuidas vältida ohutaseme tõstmist.

Samal teemal

"Oleme nüüdseks elanud koroonaviirusega juba üle aasta. Tänaseks oleme seda salakavalat viirust juba tundma õppinud ja teame, et see viirus ei kao mitte kuhugi. Me peame õppima selle viirusega elama," tõdes Kallas.

Olukorra hindamiseks võtab valitsus kasutusele neljatasemelise riskide süsteemi – roheline, kollane, oranž, punane –, millega tähistatakse vastavalt madalat, keskmist, kõrget ja väga kõrget riskitaset.

"Valges raamatus avaneb laiem plaan, kuidas võiksime edaspidi ühiskonnana koroonaviiruse kontekstis toimida ja tugevamaks saada, ning ettepanekud, kuidas võiks ohu vähendamiseks käituda riik, iga inimene, organisatsioon ja ettevõte. Me tahame jõuda olukorda, kus ohutaseme kerkides teab igaüks, kuidas ta käituma peab, selleks et ohutase ei tõuseks punaseni," kõneles Kallas neljapäeval riigikogu ees. 

Iga riskitaseme puhul on kirjeldatud tegevused, millega iga inimene, organisatsioon ja riik saab koroonaviiruse leviku piiramisele kaasa aidata. Samuti lisanduvad valdkondlikud kokkulepped eneseregulatsiooniks. 

Kavas ei ole kirjas konkreetseid numbreid. "Miks? Selgitus on lihtne. Näitajad, mida arvestada, on palju ja need on pidevas muutumises. See, mida pidasime punaseks riskitasemeks eelmisel kevadel, tundub täna madal ehk roheline riskitase," täpsustas Kallas.  

Luuakse meditsiinitöötajate reserv

Peaministri sõnul alustatakse aruteludega, et kõik sektorid, mida senised piirangud on puudutanud, saaksid välja pakkuda oma ettepanekud valdkondlikuks tegutsemiseks, et viiruseohtu vähendada. 

Ühe tegevusena rõhutas Kallas vajadust luua meditsiinitöötajate reserv. „See toimiks sarnaselt kaitseväe reservile, kust spetsiaalse väljaõppega reservväelased kutsutakse kriisihetkel appi,“ rääkis ta.

Riigikogu saadik Mart Helme tundis huvi, kus see reserv hakkab olema? "Kas Soomes? Mismoodi te kavatsete teha, kas luua mingisuguse registri? Kes selle registri loob, mis on selle registri loomise tähtaeg, palju see maksma läheb? Ja kõik need detailid – on teil ka selles osas selgus juba olemas?"

"See on pikemaajalisem plaan, selline reserv tekitada. Praegu on ta ainult idee vormis ja nii detailsetele küsimustele ma hetkel valmis vastama ei ole," tunnistas Kallas. 

Opositsioon kurtis plaani puudumise üle

Kuna valitsuse koostatud koroonaviiruse kriisis käitumise kava jõudis riigikogu liikmeteni hilnemisega, kurtsid mitmed saadikud, et nad ei saa teema üle arutada. 

"Minu hea tahe oli täna tulla siia poliitilise avaldusega ja minu hea tahe on kaasata erinevaid riigikogu fraktsioone. Teie soov on ju pidevalt olla kaasas ja ma tahangi riigikogu kaasata. See on hea tahe meie poolt, seda diskussiooni pidada just selleks, et kogu ühiskond tuleks sellega kaasa," selgitas Kallas. "Ja ma tõesti vabandan, kui ikkagi see hea tahte avaldus teilt toetust ei leia, et seda omavahel arutada."

Urmas Reinsalu  heitis peaministrile ette, et  tegemist pole plaaniga, vaid "klambri vahele pandud propagandadokumendiga".

Koroonaviiruse mõjude leevendamise kava kinnitab valitsus pärast avalikku konsultatsiooni 22. aprillil ning selle elluviimist koordineerib riigikantselei.

Avalikule konsultatsioonile saadetud valge raamatuga saab tutvuda SIIN.

Koroonaviiruse leviku riskitasemetega saab tutvuda SIIN.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee