Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Tõnis Erilaid 6. aprill 2021 16:32
Sotsiaalmeediasse ilmus Vene opositsionääri Aleksei Navalnõi nime all kirjutatud sõnum.

„Minu rühmast pandi haiglasse juba kolmas inimene, kes põeb tuberkuloosi. Rühmas on 15 inimest, haige on iga viies. Ja mis on juhtunud? Arvate, et see tunnistati eriti ohtlikuks olukorraks ja vanglas on järjest kuulda kiirabiautode sireeni? Ei. Ülemused ei hooli, neid huvitab vaid see, kuidas seda kurba statistikat varjata. Ma olen üllatunud, et meil ei levi veel Ebola viirus.“

Navalnõi (pildil) teatas, et tal on 38,1 kraadini ulatuv palavik ja tugev köha ning ta on kaotanud kaalust 13 kilo, kuid ei katkesta 31. märtsil alustatud näljastreiki. „Ma ei lõpeta seda enne, kui mind on üle vaadanud arst, keda usaldan,“ teatas juba mõnda aega selja- ning jalavalu kurtnud poliitik. „Seadus tagab mulle õiguse kutsuda oma raha eest eriarst,“ lisas Navalnõi, kes väidab, et talle on valude vastu antud tablette, kuid keegi pole tema vaevusi lähemalt uurinud. „Kui mind ei saa viia arsti juurde vanglast välja, siis las ta tuleb Pokrovisse mind üle vaatama,“ nõuab Navalnõi ja on kinnitanud, et lisaks muudele vaevustele kasutatakse tema vastu suisa piinamist, kui teda äratatakse öösiti kuni kaheksal korral, veendumaks, ega ta pole plehku pannud. 

Vangla teatel ei süüta valvur tema kongis lampe, et mitte häirida Navalnõi kaasvange. „Ta käib korraks ja heidab pilgu,“ ütles vangla juhtkond. 

Izvestija teatas Moskvast sadakonna kilomeetri kaugusel asuva Pokrovi vangla number 2 juhtkonnale toetudes, et opositsionäär pandi ravile kinnipidamisasutuse haiglasse ja talle tehti ka kõik vajalikud koroonatestid. Diagnoos on äge hingamisteede põletik, märkisid Navalnõi staabi esindajad.

„Aga seal nõndanimetatud haiglas pole ju arste, on ainult üks velsker, kes peab kõigi haigete ravimisega hakkama saama,“ ütlesid seda kuuldes Navalnõi advokaadid. Ka on vang neile öelnud, et toit ei kõlba Pokrovis süüa, „puder maitseb nagu liim ja kartulid on külmavõetud.“ 

Eile korraldasid Navalnõi pooldajad vangla juures väiksema protestimiitingu. Vahistati üks tema raviarste Anastassia Vassiljeva, ajakirjanikke – sealhulgas CNNi Moskva korrespondent – ja mõned arstikitlis inimesed.   

Moskva Simonovo kohus mõistis Navalnõi kaheks ja pooleks aastaks vangi tänavu 2. veebruaril.