Florida keelas vaktsiinipassid viidates isikuvabaduse piiramisele.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Carolin Liis Tamm 3. aprill 2021 13:04
Florida vabariiklasest kuberner Ron DeSantis keelas reedel USA kaguosariigis vaktsiinipassid, viidates isikuvabadustele.

Kuberneri täitevkorraldus keelab valitsusasutustel välja anda ükskõik milliseid standardiseeritud dokumente, mis tõendavad, et isik on COVID-19 vastu immuunne.

Korraldus keelab ka eraettevõtetel nõuda klientidelt dokumenti, mis tõendab vaktsineerimist või immuunsust koroonaviirusest tervenemise järel. 

Kunagise presidendi Donald Trumpi toetaja Ron DeSantis, kelles nähakse võimalikku tulevast presidendikandidaati, leiab, et COVID-19 vaktsiinipassid ahendavad isikuvabadusi ja kahjustavad patsiendi privaatsust. 

"Te tahate minna kinno. Kas te peate seda näitama? Ei. Tahate minna mängu vaatama? Ei. Tahate minna teemaparki? Ei. Me ei toeta seda," lausus DeSantis esmaspäeval pressikonverentsil.

Taolise dokumendi üle on arutelud toimunud ka rahvusvaheliselt, et taastada reisimine ja turism. 

Hiinas käivitati vaktsiinipasside süsteemi märtsis. Kodanikud saavad tõendeid kasutada riigist väljumisel ja sisenemisel. Need ei ole kohustuslikud ja on mõeldud üksnes Hiina kodanikele. 

Euroopa Liit on samuti koostamas ettepanekut digitaalse rohelise vaktsiinipassi kasutuselevõtuks, mis võimaldaks turvaliselt reisida. 

Floridas on praeguseks vähemalt ühe doosi vaktsiini saanud ligi kuus miljonit inimest. Esmaspäevast on vaktsineerimine võimaldatud kõigile täiskasvanud elanikele.