Juhtkiri

Juhtkiri | Nuditud pühad 

Ohtuleht.ee, 2. aprill 2021 18:49
Pikk pandeemiaperiood koos piirangute, kodukontoris töötamise, õpilaste distantsõppe ja lasteaialaste kojujätmisega üksnes rõhutab, kuivõrd oluline on nii vaimse kui ka füüsilise tervise seisukohalt ükskõik milline aja mahavõtmise võimalus. Suur reede riigipühana annab kolmepäevase pika nädalavahetuse. Kuid Eesti astub muu Euroopaga teist sammu teise ülestõusmispühaga, mis mujal on samuti riigipüha, kuid meil mitte. 

On viidatud, et tegu on esmajoones religioosse pühaga, millel pole usuleiges Eestis suurt kandepinda, sestap polevat ka alust nõuda vaba esmaspäeva. Samas oleks see üheks mooduseks kinnitada Eesti kuulumist kristlikku kultuuriruumi. Liiati on meil olemas pretsedent jõuludega, kui lisaks kahele jõulupühale muudeti riigipühaks ka jõululaupäev.

Seni on poliitikud vältinud nii teise ülestõusmispüha teemat kui ka küsimust, kas riigipühade nädalavahetusele langemisel peaks kompensatsiooniks andma vabaks päevaks reede või esmaspäeva. Arutada võiks sedagi, kas töönädala keskele juhtuva riigipüha puhul võiks vaba päeva anda hoopis reedel, võimaldamaks sel moel pikendatud nädalalõppu, mida pered saaks kasutada näiteks väljasõitudeks.

Igasuguste sarnaste muudatuste vastaste argumentide selgrooks on poliitikute jutt lisapuhkepäevade tõttu kahjustada saavast SKPst ja konkurentsivõimest. Ometi on pandeemiaaeg veenvalt kinnitanud, kui tähtis on ka vaimsele tervisele ja läbipõlemisohule tähelepanu pööramine, sest kõike meie ümber ei saa mõõta ainult rahas. 

Diskussiooni vältimine on seda tähelepanuväärsem, et mitmetes riikides kergitab üha jõulisemalt pead hoopis neljapäevase töönädala teema. Kuigi seegi idee võib eriti majandusinimestele tunduda kahjuliku ja ilmvõimatuna, siis tasub meelde tuletada, et kuni 1966. aastani kehtis NSV Liidus kuuepäevane töönädal ja Eesti koolid läksid viiepäevasele töönädalale üle alles 1988. aastal! Need näited kinnitavad, et muudatused on võimalikud, vaja on vaid poliitilist tahet. 

Praegu, kui pandeemia muudab põhjalikult meie tulevast elukorraldust, on paras aeg ka tööaja pikkuse üle arutelu pidamiseks ning alustada võikski just riigipühadest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee