Poliitika

VIDEO | Peaminister Kallas „Kevade plaanist“: koostöö Johnson & Johnsoni vaktsiinitootjaga on teoorias võimalik (105)

Ohtuleht.ee, 1. aprill 2021 11:50
Peaminister Kaja Kallas neljapäevasel pressikonverentsil.Foto: Kuvatõmmis/Riigikantselei
Valitsuse iganeljapäevasel pressikonverentsil kommenteerisid elu riigis Kaja Kallas, välisminister Eva-Maria Liimets, justiitsminister Maris Lauri ja siseminister Kristian Jaani. 

„Ainus asi, mis lõplikult võimaldab meil ühiskonna kinni-lahti panemist vältida, on vaktsineerimine,“ sõnas peaminister Kaja Kallas, et praguseks on vähemalt ühe vaktsiinisüstiga kaitstud 200 000 inimest ja vaktsineerimisaktiivsuselt oleme Euroopas kolmas riik. „Positiivne on see, et 75% Eesti elanikest suhtub vaktsineerimisse positiivselt ja kasutab seda võimalust kindlasti kasutada,“ lisas Kallas.

Sel nädalavahetusel – pühade tõttu reedest pühapäevani – on taas kavas eraldi suurem vaktsineerimine ja seekord on võimalus kõigil, kes on vähemalt 65aastased. Sealjuures ei pea end süstiks kirja panema elukohapõhises punktis. Kallas tõi näite: „Tallinna vaktsineerimiskeskustes saavad end registreerida ka Harjumaa elanikud, kes vastavad kriteeriumile, et on sündinud 1956. aastal või varem.“

Valitsusjuhi sõnul näitavad koroonanumbrid paranemise märke ja see on hea, kuid sotsiaalministeeriumi uuring näitab, et inimeste ohutaju on langenud ning see võib kaasa tuua piirangute lõdvema täitmise, mida ei tohi praegu lubada. Haiglate koormus – neljapäevase seisuga üle 700 koroonapatsiendi – on jätkuvalt väga kõrge.

Peaminister Kallas kinnitas, et Eesti on valmis teoreetiliseks koostööks vaktsiinitootjaga Johnson & Johnson, millega võiks Eesti jagaks enda isikustamata terviseandmeid ja saada vastutasuks kiirendatud korras kätte läbi Euroopa Liidu ühishanke tellitud vaktsiinikogused. „Kõiki selliseid lahendusi, mis võimaldaksid teises kvartalis rohkem doose Eestisse tarnida, me arutame,“ ütles Kallas „Tervise- ja tööminister kirjutab ravimitootjale Johnson & Johnson võimaliku koostöö osas.“

Välisminister Eva-Maria Liimets sõnas, et Brüsselis jätkavad tulised arutelud Pfizeri toodetavate miljonite koroonavaktsiini lisadooside laialijaotamise plaani üle. Minister loodab, et Eesti saab sealt osa kahetiselt: suuremast portsust 10 miljonist doosist, mis peaks laiali jagatama rahvaarvu järgi, ja ka väiksemast osast, mis peaks minema viiruse või vaktsiinikogustega enim hädas olevatele riikidele.

Siseminister Kristian Jaani kordas üle, mis siht on nakkushaiguste ennetuse ja tõrje seaduse muudatusel, millega saab politsei endale võimaluse trahvida koroonareeglite rikkujaid. „Selle ainukene eesmärk on, et me saaksime koroonakriisist efektiivsemalt ja bürokraatiavabalt läbi tulla,“ rõhutas Jaani, et praegu peab politsei andma reeglite rikkujatest teada terviseametile, kes siis võtab vastu trahviotsuse. Jaani lubas, et politsei ei hakka seadusemuudatuse tulemusel oma senist käitumist muutma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee