JÄÄDVUSTATUD SÜRREALISTID: Üks Tallinnfilmi sürrealistidest Tõnu Talivee seab Tartu ülikooli Plilosophicumi trepigaleriis oma haruldasi jäädvustusi.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 31. märts 2021 16:17
„Materjali näituse jaoks korjatigi prügimäelt, seesama Pääsküla prügimägi, mida praegu enam ei ole. Laululava tantsutare, kus Tallinnfilmi sürrealistide näitus üleval oli, on maha põlenud. Selle katus laskis juba siis vett läbi, nii et põrand tõusis niiskusest üles. Panime sellele veel omaette pealkirja – „Altpoolt tulev initsiatiiv“,“ ütleb üks toonastest sürrealistidest Tõnu Talivee, kelle fotod sürrealistide näituse loomisest ja ülespanekust on alates reedest vaadata Tartu ülikooli Philosophicumi trepigaleriis.

Tallinnfilmi sürrealistideks nimetas end nuku-  ja joonisfilme meisterdanud sõpruskond, kellest enamus on karikaturistid. Sinna kuulusid lisaks Taliveele veel Priit Pärn, Hardi Volmer, Riho Unt, Heiki Ernits, Hillar Mets, Miljard Kilk, Rao Heidmets, Mati Kütt, Kalju Kivi ja Vahur Kersna. Nimetatuist kaks viimast ühinesid alles rühmituse kolmanda näitusega.

Sürrealistide esimene näitus oli Tallinna laululava juures asunud tantsutares 1986. aastal. Sama, pisut täiendatud näitus jõudis samal aastal Tartu kunstimuuseumisse. Kolmanda näituse panid sürrealistid kokku Soomes Vaasas 1989. aastal ja see koosnes peamiselt kohvritest kujundatud taiestest. Raudteevagun, kus näitus asus, maskeeriti samuti vaguniks.

„Rottermani kvartalis oli kohvrivabrik, mis valmistas neid nõukogudeaegseid pappkohvreid,“ meenutab Talivee. „Saime neid tasuta igavese hunniku.“

Sürrealistide tööd on juba aastaid tagasi hävinud ja Talivee jäädvustused on seetõttu haruldased. Umbes sajast pildist koosnev näitus on osa Tartu ülikooli vabade kunstide professuuri programmist, mida sel õppeaastal veavad Olga ja Priit Pärn. Ehkki Talivee näitust saavad näitust saavad praegu imetleda vaid Philosophicumi ehk vana keemiahoone töötajad, siis piirangute leevenedes jõuavad sellega tutvuda ka teised, sest näitus jääb üles augusti lõpuni.