Juhtkiri

Juhtkiri | Kelle asi on võlgnike ärakasutamine? 

ohtuleht.ee, 30. märts 2021 18:06
Kes nõustuks võtma 300 eurot laenu, mille eest tuleb kolme nädala pärast laenuandjale tagasi maksta 450 eurot? Ilmselt vaid viimases hädas inimene, kellele pole nõus raha väljastama isegi kiirlaenukontorid või pere ja sõbrad.

Kas sotsiaalmeedia kinnistes gruppides aetavat laenuäri, millest oleme varemgi kirjutanud, saab siis päris ühele pulgale seada teineteist tundvate eraisikute omavahelise laenamisega? Kui viimast tehakse pigem kaastundest või soovist lähedast aidata, siis selge on see, et võõrastele laenamise eesmärk – eriti, kui on arvestatav oht, et too võib rahaga nelja tuule poole kaduda – saab olla vaid võimalus lõigata intresside pealt võimalikke riske mitu korda üles kaaluvat rahalist kasu. Seda enam, kui laenatakse välja suuri summasid ja mitmele inimesele korraga, mis paistab sellistes gruppides olevat tavaks, nagu näitavad ajakirjanduslikud eksperimendid.

Paraku selgus vaatluse käigus seegi, et pealtnäha eraisikuliste kokkulepete varjus toimub võlgnike nöörimine, mida ei saaks endale lubada ükski ametlik teenusepakkuja: lepingutesse kirjutatakse intressiprotsent, mis ületab lubatud määra kümme korda; keelatud lisatasud, laenajale kahjulik võlgade tasumise järjekord ja kõige krooniks lepingupunkt, mille järgi on võlgnik vaidluse kohtusse jõudmise korral kohustatud tasuma vastaspoole kohtukulud olenemata sellest, millisele otsusele jõuab kohus. Selline leping on loomulikult õigustühine, ent nähtavasti panustavadki laenuärikad sellele, et oma eluga ummikusse jõudnud võlgnikul ei jagu mahti oma muredega õigussüsteemi poole pöörduda.

Kas peaks aga leppima sellega, et iga võlgnik saab ise oma õigust taga ajada, või on see ikka natuke riigi asi ka, et seaduste ja nende lünkade meisterlikud tundjad ei saaks nõrgemate arvelt endale rahamasinat ehitada? Kui seni võis jääda mulje, et riigiametites valitseb põrandaaluse laenuäri üksikasjade suhtes lihtsalt teadmatus, siis pärast ajakirjanduse paljastusi tuleb eeldada, et laenuäri koomale tõmbamise nimel tegutsemata jätmine on teadlik valik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee