Maailm

Algas kohtuprotsess George Floydi tapja üle (14)

Greete Kõrvits, 30. märts 2021 14:49
Meeleavaldajad kohtumaja ees nõuavad George Floydile õiglust.Foto: EPA/Scanpix
Esmaspäeval algas kohtumõistmine Minneapolise politseiniku Derek Chauvini üle, kes tappis 2020. aasta mais vahi alla võetud mustanahalise mehe George Floydi. Intsidendist sai alguse ülemaailmne meeleavalduste laine politseivägivalla ja rassismi vastu.

Esimeseks tunnistajaks oli poekülastaja Donald Williams III. Väidetavalt kasutas Floyd väikeses toidupoes valeraha. Floyd käis poekeses tihti ning oli seal tuttav nägu, poeomanik on alati enesele kindlaks jäänud, et kuigi kahtluse tõttu tuli politsei kutsuda, ei soovinud ta kundele eales sellist kurba saatust.

33aastane ettevõtja Williams kirjeldas, et poe ees tundus talle, et miski on viltu („mingi võnkes energia“). Ta hakkas kohapeal viibinud nelja korrakaitsjaga rääkima ja soovitas neil maaslamava suure mehemüraka pulssi katsuda. Derek Chauvin surus mäletatavasti põlvega kahtlusaluse kaelale.

Williams rääkis kohtule, et nägi, kuida elu Floydi silmades kustus. „Nagu kottipandud kalal,“ kirjeldas ta. „Ta silmad läksid pahupidi kuni kehas enam elu ei olnud.“ Prokurör sõnas, et Floyd ütles kogu üheksa ja poole minuti pikkuse intsidendi jooksul 27 korda, et ei suuda hingata.

Süüdimõistmise korral võib Chauvini oodata kuni 40 aasta pikkune vanglakaristus. Floydi tapmise juures olid veel kolm politseinikku, nende üle mõistab kohus õigust hiljem eraldi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee