Juhtkiri

Juhtkiri | Testige Lasnamäed! (1)

ohtuleht.ee, 29. märts 2021 18:13
Olgugi, et koroonaviirusega nakatunute arv näitab esimesi langusmärke, on haiguse levik teadaolevalt siiski liiga suur, et end ühiskonnana lõdvaks lasta. Pigem vastupidi: kui eesmärk on võimalikult piirangutevaba suvi, siis on tarvis pingutada korraga mitmel rindel: kasutada võimalikult kiiresti ära kõik riiki saabuvad vaktsiinidoosid, hoida isiklike kontaktide arv miinimumis ja senisest rohkem (kiir)testida.

Et laialdane testimine aitab edukalt nakkusahelad läbi lõigata, enne kui need jõuavad paisuda suuremateks kolleteks, teame väiksemate masstestimiste näitel. Viimaseid on terve viiruskriisi vältel läbi viidud näiteks hooldekodudes, ent nädalavahetusel jõudis meieni ka uudis, kuidas Kuperjanovi jalaväepataljonis tuvastati laustestimise käigus 56 koroonapositiivset ajateenijat.

Ilmselt oli nende seas nii selliseid, kellel haigussümptomid polnud jõudnud veel välja lüüa, kui ka neid, kes põevadki salakavalat haigust vaevumärgatavalt, et seda on raske eristada näiteks külmema kevadilmaga kaasnema kippuvast kergest nohust. Ent vaevusteta inimeste testimine kindlustab, et haigus ei ulatuks nendeni, keda see võiks mõjutada raskelt.

Kiirtestide turuletulekuga – mis õnnestus hoolimata riigiaparaadi esialgsest skepsisest – on ka paljudel kaugtööd mittevõimaldavatel töökohtadel tekkimas komme oma töötajaid teatud regulaarsusega testida, mis on igati kiiduväärt, sest just töö juurest nakkuse saamine on ikka veel piisavalt sage nähtus. Seetõttu pidas ka Tallinna linn põhjendatuks hakata hüvitama haiguslehe esimest päeva, mida polnud seni enda kanda võtnud riik ega (paljud) tööandjad.

Kui inimeste testimine tervete ettevõtete ja asutuste kaupa on siiani pigem erandlik (ja tööandjale üsna kallis), siis Slovakkia sügisene kogemus kinnitab, et kiirtestida võiks lausa tervete piirkondade kaupa – neil aitas see nakatumist vähendada kuni poole võrra. Pole ime, et sama lähenemist soovitab kõrge nakkustasemega piirkondades rakendada ka meie teadusnõukoja liige Krista Fischer. Seega vajame otsustusjulgust asuda kiirelt masstestima Lasnamäel, Maardus, Anija vallas ja mujal, kus nakatunute arv on kasvanud silmatorkavalt suureks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee