Juhtkiri

Juhtkiri | Eakad on endiselt vaktsineerimata (12)

Ohtuleht.ee, 28. märts 2021 19:16
Foto: Robin Roots
Oleme küll saanud kaasa elada riigikogulaste ja valitsuse liikmete vaktsineerimisele ning saanud lugeda Tanel Kiige aruannet, kuidas ta end tundis pärast vaktsiinisüsti, kuigi mitte seda ei ihale üldsus kuulda sotsiaalministri suust. Praeguseks on vaktsineerimine käinud juba tervelt kolm kuud, kuid pole erilist põhjust uhke olla, et Eesti on Euroopas vaktsineerimise näitajatelt üsna esirinnas, sest terves Euroopa Liidus on näitajad vaktsiinipuudusel ühtlaselt madalad. 

Küll aga tekitab endiselt hulgaliselt küsimärke, kuidas seda piskut Eesti sees jagatakse. Tagantjärele tark olles võib nentida, et 15 tuhande õpetaja vaktsineerimine ei pruukinud minna õigesse kohta, kui oleme olukorras, kus sel õppeaastal koolimajades tunde tõenäoliselt enam toimuma ei saagi. Samal ajal saavad vaktsiinijaotajad ühe enam abipalveid bussifirmadest kuni energeetikute ja poodnikeni välja, et nende kui eesliinitöötajate vaktsineerimisega hoida ära elutähtsate teenuste osutamise kokkukukkumine. 

Nõukaja defitsiidimajandusega kaasnenud letialuse kaubandusega kursis olev kesk- ja vanemaealiste põlvkond aga näeb imestusega, kuidas sõnades on prioriteediks eakate vaktsineerimine, kuid sotsiaalmeedias jääb 30-50ndates vaktsineeritute põhjal mulje, et meil ainult jääkdoose süstitaksegi. Nooremate kaitsepookimise huvis polekski midagi halvasti, kui nii palju eakaid poleks vaktsineerimata. 

Meil on üle 80-aastastest vaktsineeritud vaid 40 ja 70-79 aastastest kõigest 30 protsenti ning pole põhjust väita, et madala määra põhjuseks oleks üksnes vaktsiinivastasus või Sputniku ihalus – väga paljud eakad ootavad endiselt pikisilmi perearsti vaktsineerimiskutset. Üksikud kampaaniad Lasnamäel, Maardus või Narvas ei paranda kuigipalju üldpilti ning 13 tuhande elanikuga Sillamäele vaid 100 doosi eraldamine mõjub pigem narrimisena. 

Arvestades, et üle 70-aastastest vaktsineeritutest suure osa moodustavad aasta algul massvaktsineeritud hooldekodude elanikud, siis seda nadim paistab ülejäänud eakate vaktsineerimine. Nooremate vaktsineeritute suur osakaal näitab, et tegelik elu on midagi muud kui vaktsineerimiskavasse kirjapandu. Selmet kuulda minister Kiige pajatusi isiklikest süstielamustest, vajame hoopis infot, mida ta on teinud vaktsineerimiskava täitmise nimel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee