Juhtkiri

Juhtkiri | Sunniga ei saa vaktsineerida (37)

Ohtuleht.ee, 26. märts 2021 17:53
Kütusemüüja Olerex teatas töötajatele, et vaktsineerimisest keeldumise korral on võimalik nende tööleping ühepoolselt lõpetada. See seab raskete valikute ette mitte üksnes konkreetsed töötegijad, vaid terve ühiskonna: kas teisedki tööandjad peaksid alluvatelt nõudma suuremat isiklikku panust võitluses pandeemiaga; ja mida teha, kui selline nõudmine töökohal esitatakse?

Et sunni kasutamisest on seni hoidutud, sellest kõnelevad juhtumid nii haiglates, kus patsiente on nakatanud vaktsineerimisest keeldunud õed ja hooldajad, kui ka hooldekodudes, kus mõnel juhul on kaitsepookimisest ära öelnud suisa terve kollektiiv. Kui isegi teiste elude eest vastutamine pole olnud küllaldane argument, veenmaks töötajaid end vaktsineerida laskma, siis millised mõjutushoovad võiksid toimida töökohtadel, mille puhul pole klientidega otsesuhtlust – kui mõelda näiteks automatiseeritud teenindusjaamade, nutikassade või pleksiklaasist vaheseinte peale? Seni pole ju seadusandjagi ette näinud, et teatud alade töötajatele – nagu tervishoid ja hoolekanne – võiks vaktsineerimist kohustuslikuks teha, kuigi seda võib kaaluda.

Ent kaitsepookimise kohustuse puhul on küsimärgi all mitte ainult selle seaduslikkus, vaid ka efektiivsus – kui Olerexi esmastasandi töötajaist polnud esialgse küsitluse järgi valmis end vaktsineerima tervelt kolmveerand, siis neile meditsiinilist konsultatsiooni võimaldanud konkurendi Circle K kollektiivis on kaitsepookimisega nõus 60%. Seega näib hästi toimivat toetav suhtumine ja vajadusel nõustamine.

Kui praegu veel napib vaktsiini, siis on väga võimalik, et dooside suurema saadavuse korral kahaneb tööandjate roll töötajate vaktsineerima motiveerimisel pikapeale niikuinii ja otsustavaks saavad hoopis teised tegurid – süsti tahetakse siis saada eelkõige sellepärast, et lähedastega vabamalt suhelda või kasvõi selleks, et puhkusereis muretumalt kulgeks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee