Nädala TOP

Nädala tipud | Päikesetõusuvalitsus lubab äikest (36)

Elis Kusma, arvamustoimetaja, 26. märts 2021 17:53
Foto: Robin Roots
Peaminister Kaja Kallase sotsiaalmeediasse postitatud hoiatus, et kui viiruse levik ei peatu, siis jääb Eesti kogu suveks lukku, mida on eri kangusastmetes korranud ka terviseameti ja teadusnõukoja esindajad, kõneleb positiivsete sõnumite nappusest. Kui vaktsineerimisrindel pole suuri edusamme näha – salaja välja viidavad kümned miljonid doosid päästvat vaktsiini on ju terve Euroopa Liidu mure –, siis võiks rahvast hoopis meelitada lootusega ilusale suvisele ajale. Hooajaline viirus taandub kindlasti ja suvi tuleb piiranguteta, kui selle nimel pingutada.

Hea põhjus raha jagamiseks

Kuigi riigitüüri juures on Reformierakond ja Keskerakond, annab pealinnas ainuvalitsejaks olemine viimastele olulise hoova kriisi haldamisel: kui valitsus on olnud vastu sotside ettepanekule hüvitada kodus olemine alates esimesest haiguspäevast, siis maksab edaspidi Tallinna elanikele ühe päeva eest hüvitist linn. Nakatunute kojusundimise kõrval võib otsus avaldada mõju lähenevatele kohalikele valimistelegi: keda mäletab valija soojema tundega – kas neid, kes veensid teda kodus püsima kurja sõnaga või neid, kes pakkusid talle raha?

Hoolitsuseta hoolealused

Kriminaaluurimine Viljandimaa erahooldekodus, kus kiirabi leidis eest vedelikupuuduses ja lamatistega koroonahaiged, kellest kolme elu ei õnnestunudki päästa, on häirekell hoolekandesüsteemile. Kui lähedased ega mõnel juhul isegi ametnikud ei saa nakkusohu tõttu hoolealuste eluolul silma peal hoida, siis kuidas avastada võimalikke rikkumisi enne, kui on hilja? Seda kurvem, et ranged külastuskeelud pole nakatumisi kaugeltki alati ära hoidnud – hooldekodude asukad moodustavad suisa kolmandiku koroonadiagnoosiga lahkunutest.

Treenerikutse lörtsijad

Ridamisi ilmsiks tulevad juhtumid laste ärakasutamisest treenerite ja juhendajate poolt nõuavad turvatunde taastamiseks kahte asja: kurjategijate karistamist ja karmimate karistuste kehtestamist tulevastele rikkujatele. On viimane aeg üle vaadata, mida ütlevad õppeasustuste ja huviringide sisekorraeeskirjad õpilaste-õpetajate suhete kohta ja mida peab seadusandja paslikuks eaks, millest alates võivad täiskasvanud noortele läheneda karistust kartmata.

Kuidas veenda tõrksaid?

Piitsa asemel esmalt prääniku kasutamist ei peaks soovitama üksnes riigijuhtidele, vaid nii mõnelegi ettevõtjale – kui kolmveerand esmatasandi töötajatest pole nõus end vaktsineerima, nagu selgus tanklaketi Olerexi töötajate seas korraldatud küsitlusest, siis võib kaitsepookimisest keeldumise korral töölepingu ülesütlemine tähendada seda, et varsti pole enam kedagi leti taha panna. Samas võiksid vaktsineeritutele rahalise preemia, vabade päevade jms pakkumisest võita mõlemad osapooled.