Ohtuleht.ee 25. märts 2021 20:21
Majandusminister Taavi Aasa plaan, mis seadusena vastuvõtmisel annaks taastuvenergiatasu tervelt 85protsendilise soodustuse enim elektrienergiat tarbivatele suurettevõtetele, näib esmapilgul kena. Sest kellel saaks midagi olla selle vastu, kui madalam elektrihind peibutaks Eestisse rohkem investoreid ja suurtootmist ning annaks meile naabrite ees eelise. Vallanduks ahelreaktsioon: paraneks tööhõive ja kaubavahetus, riigi tulud suureneksid erinevate maksude laekumisega.

Kogu võlu lahtub aga hoobilt, kui ilmneb, et 70 suurettevõtte hiigelsoodustus tuleks hoopis tavatarbija arvelt. Keskerakond on Vabaduse platsil jaganud talvekartuleid ja küttepuid ning nende valimisloosungiks on olnud „Meiega võidad!“. Kuid nüüd tahab riigikontrolli kriitika kiuste äsja jälle kirglikult ühistransporti kaitsnud Taavi Aas ajada käe tavatarbija taskusse. Aasa plaan suurendaks tädi Maali taastuvenergiatasu ligi 40 protsendi võrra. Kui riigi sihiks on välisinvesteeringute Eestisse meelitamine, siis on maotu teha seda tavainimese ja väikeettevõtluse maksukoormust tõstes.   

Tuleb muidugi tunnustada suurtarbijate lobitööd, kuid küsida tuleks hoopis, kas osa neist pole panustanud valele energiakandjale, kui praeguste elektrihindadega ei suudeta oma toodanguga kasumisse jääda? Kuid meil ei valitse enam sotsialism, kus riik maksab kahjumlikule tootmisele peale, selmet turumajandusele kohaselt paneks asja paika konkurents. Kui tavatarbija kõrgem tasu võimaldab suurtel ettevõtetel nüüd kasumisse jääda, siis maksab tädi Maali omast taskust kapitalistidele kasumit. Sootuks ise teema on küsimus, miks ja kui kaua veel pole roheline energia ilma pealemaksmiseta elujõuline ning mis saab veel siis, kui peaksime täielikult loobuma põlevkivienergeetikast.

Kui tasuta ühistransport läheb riigikontrolli arvutuste järgi riigile aastal 2024 maksma 65 miljonit eurot, siis ei saa öelda, nagu ei suudaks riik omast taskust edaspidi kompenseerida taastuvenergiatasu tõusu, nagu seda tehti mullu 16 miljoni ulatuses. Tahtmise korral saab riik taastuvenergiatasu võrdselt kõigi jaoks alandada või rahastada taastuvenergia tootmist hoopis saastekvootide müügitulude arvelt. Neil juhtudel võidaksid tõepoolest kõik.  

Kommentaarid  (25)

Vot nii 26. märts 2021 09:24
Maksukoormuse tõstmine näitab selgelt valitsuse suhtumist oma kodanikesse. Teiseks räägitakse kulude kokkuhoiust. Samas tõstetakse enda ja kohvilähkrite palkasid ja kuluhüvitisi. Kolmandaks näitab see juhtide saamatust riiki juhtida. Kõige lihtsam on makse tõsta. Selleks ei ole haritust vaja.
Loogiline 26. märts 2021 11:51
on ka see, kui võetakse miljardeid laene, siis need tuleb tagasi maksta, aga kuidas, kui maksukoormust ei tõsteta, keegi ei taha oma kulusid kokku hoida.
Ongi nii 26. märts 2021 06:56
Paduliberaalid tuleb kaugele hoida valitsemisest, inimene on ainult ülikasumi kogumise masin. Orjastame jah kõik ära nagu kodanikul oleks koormust veel vähe.
sinu konservatiivid 26. märts 2021 11:52
võtsid ju miljardeid laene, mida kühveldasid ka omasuguste tasku, millest seda tagasi maksta?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS