Juhtkiri

Juhtkiri | Hooldekodudes toimuv luubi alla 

Ohtuleht.ee, 24. märts 2021 18:23
Foto: Aldo Luud
Viljandi haigla avastus, et neile hooldekodust toodud patsiendid olid alatoidetud ja vedelikupuuduses jäetud abitusse seisu, kergitab küsimuse, kas Eestis võib hooldekodu avada igaüks, kel selleks soovi, ning kas hooldekodude seinte vahel toimuvani ulatub peale sealsete elanike omaste ka veel riigi kontrolliv silm. Viljandi haiglasse toimetatud elanikud mõlemad surid, kuigi tänapäeval ei tohiks keegi surra nälja, janu ja hooldamatuse tõttu, ehkki Eesti kahtlemata peab end arenenud riigiks.

Kui hooldekodu asukate lubamatu kohtlemise avastab alles haigla, siis viitab see  ebatõhusale või puuduvale järelevalvemehhanismile. Koroonapiirangute ajal pole omastel hooldekodu külastamine lubatud, seega peab lootma hooldekodude personali vastutustundele ning tervise- ja sotsiaalkindlustusameti kontrollidele. Kuna sellel juhul suri kolm inimest, siis järelikult ei suutnud järelevalve probleeme juba eos tuvastada.

Iseasi, kas sellestki oleks abi, kui märtsi alguses maakonna suurimaks koroonakoldeks olnud hooldekodus pole mitte ainult kogu personal vaktsineerimata, vaid kaitsesüste pole tehtud ka hoolealustele. Ohutulukese peaks põlema panema ainuüksi juhataja jutt, et tema sai koroona külge porilombist. Sellise suhtumisega on nakatumised ja hooldekodu ohutu töö korraldamisega seotud probleemid juba ette loodud. Ning kuna elanikud end ise kaitsta ei saa, lasub vastutus nende heaolu tagamise eest teistel. Nüüd peavad politsei ja prokuratuur kriminaaluurimises välja selgitama, kuidas trööstitu olukorrani jõuti, kuigi omanik peab toimuvat mustamiseks ja ähvardab väärinfo jagajad ise vastutusele võtta.

Probleem on muidugi laiem ega puuduta vaid üht hooldusasutust. Koroonakriis tõi lihtsalt võimendatud kujul välja süsteemi niigi nõrgad kohad. Soovidele ja võimalustele seab piirid kohatasu, mis omaste jaoks on alati kallis ning omanik leiab omalt pool alati põhjenduse, miks ta rahapuudusel üht või teist asja paremaks teha ei saa. Hoolimata sotside kunagisest soovist, võimaldada hooldekodu koht kuupensioni eest, kerkivad hinnad kiiremini, kui pension järele jõuab. Lahenduseks oleks kulude jagunemine lisaks elanikule ka omavalitsuse ja riigi vahel. Palju nurinat tekitava kehva hoolduse suhtes saab kvaliteedistandardi paika panna riik, kehtestades miinimumi, kui palju peab olema hooldajaid hooldatava kohta, sest üle jõu käiv töö ei pruugi jätta ruumi hoolivusele.