Tallinna linnapea Mihhail KõlvartFoto: Teet Malsroos
Viljar Voog 24. märts 2021 11:51
Praegu kehtivate riiklike koroonameetmete järgi on haiguslehed tasustatud alates teisest päevast. Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ei pea seda piisavaks: raha peaks saama juba esimeselt päevalt, et inimesed ei läheks haigena tööle.

„Esimene päev saab olema linna poolt toetatud 30 euro ulatuses,“ ütles Kõlvart linnavalitsuse pressikonverentsil. Tallinna elanikele suunatud meede hakkab kehtima alates homsest ehk 25. märtsist avatud haiguslehtedele. Et taoline rahaeraldus nõuab heakskiitu ka linnavolikogult, ei saa toetust aga kohe taotlema hakata.

„Taotleda saab alates 15. aprillist – selleks ajaks on meil valmis kõik vajalikud rakendused, et taotleda nii interneti kui ka linnaosade sotsiaalosakondade kaudu,“ sõnas Kõlvart. Meeri sõnul hõigati uudis välja täna, et inimesed julgeksid nüüd ja kohe haiguslehele jääda teadmises, et 30 eurot on neile tulevikus saabumas.

Et Tallinnas on keskmiselt 25 000 töövõimetuslehega haigusjuhtu kuus, prognoosib Kõlvart, et toetusmeede võiks minna linnale maksma 750 000 eurot kuus.

Lääne-Tallinna keskhaigla juht doktor Arkadi Popov andis oma hinnangu koroonaepideemia hetkeseisule: „Olukord praegu stabiliseerus, küll suhteliselt kõrgete numbrite juures. Oleme saavutanud platoo.“

Nakatumiskordaja R on aga ikkagi 1,05 – üks koroonapatsient nakatab keskmiselt ikkagi vähemalt üht teist. „Kui see on kõrgem kui üks, siis see tähendab, et nakatumisaktiivsus on madal, aga see siiski kasvab, kahjuks,“ pidi meditsiiniekspert nentima.

Ka haiglates on toimunud patsientide arvu stabiliseerumine, kuid ohtlikult kõrgel tasemel. „Täna meedikud tulevad toime selle olukorraga,“ hindas Popov, kuid pidas eriti kriitiliseks seisu kolmanda ehk kõrgeima astme intensiivravis.

Et eriti suur on koormus koroonakriisis terviseameti põhja-regiooni haiglatel, mistõttu tulevad appi kolleegid kaugemalt. „Lõuna meditsiinistaabist on tulnud ettepanek, et saame erakorralise meditsiini osakonna patsiente suunata Tartu Ülikooli kliinikumi ja teistesse regiooni haiglatesse,“ avaldas Popov, et esimene katsetus tehti ära kolmapäeval, kui Tartu kiirabi viis enda manu neli patsienti Tallinnast.