Eesti uudised

Tuhandeid eurosid riigi raha aastas neelava laguneva Liberty mõisa edasine saatus on ebaselge (9)

Siim Randla, 24. märts 2021 06:13
Foto: Arno Saar
Tühjana seisva Liberty mõisa edasine saatus oleneb valitsuse otsusest: ühe võimaliku ideena kaaluti mõisast riigi esindushoone tegemist, mis siiski ei realiseeru: selleks on toetatud Tallinnas rüütelkonna hoonet.

2013. aastal anti Liberty mõis üle Riigi Kinnisvara ASile kavatsusega rajada sinna presidendi residents. President Kersti Kaljulaid seda vajalikuks ei pidanud ning seejärel nimetas RKAS kolm mõisa tulevikuvõimalust: anda mõisahooned mõnele teisele riigiasutusele, näiteks tagasi vabaõhumuuseumile; konserveerida mõisakompleks tulevikuks või panna see müüki, märgib ERR.

Samal teemal

Riigihalduse ministri nõuniku Risto Kase sõnul maksab Liberty ülalpidamine RKASile aastas umbes 15 000 eurot. Varem on kõne all olnud mõisa renoveerimine riigi esindushooneks, kus saab külalisi vastu võtta, kuid ka korraldada koolitusi või seminare. Arutusel on olnud ka mõisakompleksi korrastamine ning vabaõhumuuseumi kasutusse andmine. Kaaluda on võimalik kinnistu osadeks jagamist või müümist. Välistatud ei ole ka konserveerimine. Otsuseid selle kohta aga langetatud ei ole.

Hiljuti kirjutas maastikuarhitekt Merle Karro-Kalberg Sirbis, et Tallinnas Haaberstis asuva terviklikult säilinud suvemõisa saatus on endist viisi lahtine, kuid nii kaua, kuni riik mõtleb, hoone hävineb. ICOMOSi Eesti rahvuskomitee pöördus veebruari lõpus üldsuse poole märgukirjaga, milles osutatakse Haaberstis asuva Liberty suvemõisa ümber kestvale tohuvabohule, vahendab ERR.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee