Repliik

Kaja Kallas töötab haiguse ajal dokumentidega

Küsimus | Kas Kaja Kallas on koroonat põdedes end ikka haiguslehele vormistanud? (11)

Arvamustoimetus, 23. märts 2021 16:38
Foto: Robin Roots
Kui Kaja Kallast asendab peaministri haiguse ajal Jaak Aab, siis kas Kaja Kallas on haiguse ajal vormistanud töövõimetuslehe, nagu riik pandeemia ajal tungivalt soovitab tavakodanikele? Kuigi Lennart Meri on öelnud, et Eestile on kombeks üks president korraga, siis praegu jääb mulje kahest peaministrist – üks on asendamiskorra järgi Jaak Aab, aga ka Kaja Kallas jätkab paralleelselt peaministrina tegutsemist?

Liis Velsker, valitsuse kommunikatsioonibüroo: Peaminister ei ole vormistatud töövõimetuslehele, sest ta on jätkanud igapäevaste jooksvate ülesannete täitmist – näiteks suhtleb ta igapäevaselt koroonakriisi lahendavate isikute ja valitsuse liikmetega, riigikantselei ning teiste riigiametite töötajatega; tutvub COVID-19 olukorra ja vaktsineerimise käiku puudutavate erinevate memode ja dokumentidega; samuti tegeleb välissuhtlusega, näiteks oli tal telefonikõne Norra peaministriga. Möödunud neljapäeval saatis peaminister riigikogule pöördumise lisaeelarve eelnõu kohta, mille valitsus samal päeval algatas.

Samal teemal

Kui peaminister on ära ega saa seetõttu täita valitsusjuhi ametlikke kohustusi, näiteks juhatada valitsuse istungit, siis rakendub automaatselt peaministri asendamise järjekord. Riigikantselei registreerib peaministri asendamise, seda tehakse ministrite asendamise infosüsteemis. Peaminister Kaja Kallase äraolek ja asendamine on registreeritud ning vastavalt peaministri asendamise järjekorrale asendab teda esimesena riigihalduse minister Jaak Aab. Kaja Kallas on samal ajal jätkanud tööd peaministri teiste igapäevaste ülesannetega, mis ei nõua tema isiklikku kohalolu või ametlike toimingute tegemist.

Peaminister Kaja Kallase asendamine valitsusjuhi ametlike ülesannete täitmisel on registreeritud ministrite asendamise infosüsteemis ning vastavalt peaministri asendamise järjekorrale asendab teda esimesena riigihalduse minister Jaak Aab. Asendus tähendab, et peaminister ei saa täita edasilükkamatuid tööülesandeid, näiteks juhatada sidevahendite kaudu valitsuse nõupidamisi või allkirjastada elektrooniliselt dokumente, aga see ei piira kuidagi muude peaministri ülesannete täitmist. Sama kehtib ka näiteks välislähetuste korral, kui peaministrile on määratud asendaja. 

Samal teemal

22.03.2021
KOROONAKÖHA! Peaminister Kallase haigus valitsust liigselt ei sega. „Süüdi“ on Ratas
21.03.2021
Kallas pidi esmaspäevast taas tööle asuma, kuid Aab jätkab siiski peaministri ülesannete täitmist
17.03.2021
Peaminister Kallast asendab nädala lõpuni Jaak Aab
15.03.2021
Peaminister nakatus koroonaviirusega: mul oli vaid väike palavik ja ma ei oodanud positiivset tulemust