Eesti uudised

Tegevusluba omamata on lubatud anda laenu üksnes isiklike suhete pinnalt ja minimaalse intressi eest

ERAISIKUTEST LAENUHAID VILISTAVAD SEADUSELE: oma suva järgi koostatud lepingud, kõrged intressid ja puuduvad tegevusload (7)

Kristiina Tilk, 22. märts 2021 19:00
Eraisikuid koondav laenugrupp Facebookis koondab tuhandeid inimesi. Grupis on välja kujunenud kindlad laenupakkujad, kes oma postitustes ka ütlevad, et püsiklientidele pakutakse soodsamaid tingimusi.Foto: Kollaaž / Vida Press, kuvatõmmised Facebooki grupist
Eraisikutest laenuhaid pakuvad Facebooki kommuunis „Laenud eraisikutelt eraisikutele“ laene, mille tingimused on kirjas oma tahtmise järgi koostatud lepingutes. Seaduse järgi tohivad sellist teenust pakkuda vaid finantsvaldkonna tegevusloaga ettevõtted ja vastava valdkonna tegevusluba omavad füüsilised isikud krediidivahendajana. Eksimus on karistatav rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistusega.

Selle üle 5000 liikme koondava laenugrupi lõi oma raha laenamisega alles alustavatele eraisikutele koolitusi pakkuv ja juristina tegutsev Tanel Riivits aastal 2015. Õhtulehele väidab Riivits, et seadusandja pole sätestanud, et eraisikul peab olema laenu andmiseks tegevusluba (loe täispikka intervjuud Riivitsaga SIIT).

Edasi lugemiseks: