Maailm

Bulgaaria peaminister Kremlile: lõpetage ükskord spioneerimine! (10)

Tõnis Erilaid, 21. märts 2021 19:53
PEAMINISTRI MURED: Vaid nädal tagasi pidi Bulgaaria peaminister Bojko Borisov võitlema selle eest, et tema riik saaks koroonavaktsiini vähemalt võrdselt teiste Euroopa Liidu liikmetega, nüüd pidi ta teatama Vene spioonide vahistamisest ja nõudma Kremlilt tema maal nuhkimise lõpetamist.Foto: AFP/Scanpix 
Viimase 18 kuu jooksul on Bulgaaria välja saatnud kuus Vene diplomaati, sealhulgas nende kaitseatašee, kes õhutasid bulgaarlasi nuhkima oma riigi ja NATO järele. Kuid Kreml ei taltu – läinud reedel esitati süüdistus kuuele spioonile, kelle seas oli ka kaitseministeeriumi ja sõjaväeluure kõrgeid ametnikke. Peaminister Bojko Borisov käratas laupäeval Kremlile: lõpetage ükskord spioneerimine, ja teatas järjekordsest Vene diplomaatide väljasaatmisest!

Vene sõjaväeluure maksis oma agentidele 2000 leevi, teatab raadiojaama Svoboda uudistesaade.

Nuhkide resident oli kohaliku ajakirjanduse andmeil reservpolkovnik Ivan Ilijev, kes töötas 2016. aastani juhtival kohal Bulgaaria sõjaväeluures ja oli seda tööd õppinud omal ajal Vene GRU luurekoolis.

Ilijev käis mitmes väliskomandeeringus ja hiljem õpetas Bulgaaria luurajatele operatiivtööd. Tema ülesandeks pärast värbamist Vene sõjaväeluuresse oli nende inimeste värbamine, kellel oli ligipääs Bulgaaria, Euroopa Liidu ja NATO saladuses hoitavatele dokumentidele. Värvatute seas oli näiteks kaitseministeeriumi töötaja, kes kuulus selle ametkonna eelarvegruppi; sõjaväeluure kaastöötaja, kelle ülesandeks oli hübriidsõja riskide hindamine ja vastutegevus sellistele ohtudele jt. Ajakirjanduse hinnangul oli kõige väärtuslikum värvatu Ljubomir Medarov, kes oli  eri aegadel kaitseatašee mitmes Bulgaaria saatkonnas ja viimasel ajal vastutas Bulgaaria parlamendi salajaste dokumentide eest. Üks Vene spiooniks pööranud luureohvitser suutis ühe päevaga salvestada riigisaladust sisaldavatelt dokumentidelt neli ja pool tundi infot.

Sidepidajaks oli venelanna

Medarovi naine on venelanna, kes säilitas oma kodumaa kodakondsuse ja käis seetõttu tihedalt Vene saatkonnas, ühtlasi viies sinna nuhkide hangitud teateid ning tuues sealt raha Vene luurevõrgu ülalpidamiseks. Sedasi sattus ta Bulgaaria vastuluure jälgimise alla ning mullu septembrist saati peeti kõigil nuhkidel silm peal, kui järjekordne värvatav läks vastuluuresse ja tunnistas kõik üles.

Ajakirjanikele spioonirühma vahistamisest ülevaadet andes mängisid prokurörid neile ka salvestusi instruktaažist, mida Ilijev oma käealustele korraldas. Pikemalt oli juttu neile makstavast kuutasust – 2000–3000 leevi. „Kus te seda raha hoidma ja kasutama hakkate?“ tundis Ilijevi huvi. „Mulle maksavad venelased välisvaluutas. Mida teie eelistate?“

Nuhkide teenistus oli küll päris suur, kuid miljonäriks sellega ei saanud. Ametlik keskmine palk on Bulgaarias 1300 leevi (ehk siis 650 eurot) ja venelased maksid seega oma värvatuile enamasti vaid kaks korda rohkem.

Eeluurimiskohtus ütles Ilijev, et tema isa nuttis Stalini surmast kuuldes ja kinnitas, et peab ka ennast veendunud stalinistiks.

Kuuest tabatud nuhist – mõni vahistati kodus, mõni tööl, üks isegi Plovdivi maanteel, kui ta puhkama kiirustas – jäeti eeluurimise ajaks trellide taha viis. Süüdimõistmisel ootab neid vangimõistmine vähemalt kümneks aastaks.

Vahetult pärast Vene spioonide vahistamist tviitis Suurbritannia välisminister Dominic Raab laupäeval, et Ühendkuningriik seisab oma NATO-liitlase Bulgaaria kõrval ja abistab teda Venemaalt lähtuvate ohtude tõrjumisel.

Vahi all ka russofiilide juht

Juba 2019. aasta septembrist saati on Bulgaarias vahi all ja ootab kohtu ette saatmist ka sealse russofiilide seltskonna juht, Isamaa taassünni nime kandva partei asutaja Nikolai Malinov, kes koostas venelaste tellimusel kava, kuidas Bulgaaria Euroopa-kurss venesõbralikuks muuta. Täiesti tasuta, märgib raadio Svoboda. 

Vaid mõni päev enne spioonide vahistamist andis oma volikirja Bulgaaria presidendile Rumen Radevile üle Venemaa uus suursaadik Eleonora Mitrofanova.

Saatkonna reageering spiooniskandaalile oli ettearvatav: Bulgaaria teatud ringkondi süüdistati pidevates püüdlustes torpedeerida oma riigi suhteliselt häid suhteid Venemaaga. „Loodame, et enne kohtuotsust lõpevad süüdistused ja spekulatsioonid, nagu tegeleks Venemaa siin luuretegevusega. Selliste süüdistuste ainus eesmärk on Venemaa demoniseerimine,“ märkis saatkond.

„Me ei vihka ühtegi välisriiki, aga me kaitseme Bulgaariat,“ vastas sellele peaprokurör Ivan Gešev.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee