Juhtkiri

Juhtkiri | Meelehärmi ei tasu alahinnata (11)

Ohtuleht.ee, 21. märts 2021 18:46
Foto: Andres Varustin
Olenemata sellest, mida arvata möödunud nädalavahetusel loosungi all „Sõidame Eestimaa vabaks” toimunud koroonapiirangute vastastest meeleavaldustest, mis tõi autokolonnidesse sadu inimesi, siis vähemalt on selge, et autodesse eraldatud rahva kogunemisest võiks vaevalt alguse saada uus suur haiguskolle. Tõsi, lisaks ulatuslikele liiklusummikutele andsid politseile lisatööd Tallinna lauluväljakule kogunenud maskideta protestijad, kelle võimalus olla nädalate pärast ise abivajaja rollis on Eesti kõrget nakatumisnäitajat arvestades juba tõenäolisem.

Kui mitte füüsilisele tervisele, siis päris kindlasti jätavad sarnased aktsioonid jälje eestimaalaste meeleseisundile. Ka meeleavaldajate endi omale, sest ees ootab paratamatu pettumus, et valitsus pole minemas piirangute leevendamise teed – olgugi et mullu selline seos saarlaste istuva protesti ja kirikukellade helistamisega tõepoolest tekkis –, pigem vastupidi. Nagu hurjutas terviseameti juht Üllar Lanno: kui nakatumiskordajat alla ei saa, siis jääb Eestis suvi n-ö vahele. Ja kui möödunud kevadel sai valitsust nahutada julguse puudumise eest, et viimane ei piirdunud kodanike taltsutamisel malbete soovitustega, nagu seda tehti toona Rootsis, siis pärast sealse koroonakomisjoni ametlikku hinnangut, et riik ei tulnud oma eakate kaitsmisega toime, ja rangete piirangute jõustamist, on raske veenvalt põhjendada, miks peaks Eestis seda läbikukkunud eksperimenti kordama.

Samal teemal

Rääkimata siis sellest, mida tunnevad piirangute massilist eiramist nähes need eesliinitöötajad, kellel tuleb suveni ja halvemal juhul kauemgi vastu pidada meeletu töökoormuse all, mis veel ei näita taandumise märke. Või kõigi nende lähedased, kes on parasjagu haiglas või võitluse haigusega kahjuks juba kaotanud.

Et pinged kuhjuvad hetkeseisuga maailma kõrgeima nakatumisnäitajaga riigis niikuinii, tuleb valitsusel ja ametkondadel hoolega tähele panna, et hoiatavate ja korrale kutsuvate sõnumitega ei lämmatataks lootust, et lähitulevikus võiks midagi paremaks minna. Seni kasutamata on veel võimalus tutvustada elanikkonnale riigi avamise plaani, mis annaks korraga nii kindlustunnet, et piirangud püsivad, kuni nende leevendamine on piisavalt turvaline, kui ka selge sõnumi, et kindlaks kuupäevaks piirangute leevendamise nimel tuleb kogu ühiskonnal ühiselt pingutada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee