Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.Foto: Merilin Ulm
Katrin Rohtla 20. märts 2021 17:01
Viroloog ja teadusnõukoja liige Irja Lutsar ütleb, et mõistab inimesi, kes tahavad koroonapiirangute vastu oma meelsust näidata, kuid meenutab, et meie piirangud ei ole maailmaga võrreldes sugugi niivõrd karmid.  Lutsar paneb kõigile ka südamele, et meie haiglates on intensiivravis osakonnad juba viimasel piiril.

"Meil on Tallinnas haiglad puupüsti täis. Ma olen enne ka öelnud, et haiglasse võib niisama kerge haigusega pääseda, aga juhitavale hingamisele ja intensiivi inimest ilmaasjata ei panda. Need osakonnad on viimase piiri peal. Lihtsalt ei mahu rohkem haigeid," rõhutab Lutsar.

"Kui tavalise koroonaosakonna võime avada Paides või Põlvas, siis kolmanda astme intensiivravi osakonnas igaüks hakkama ei saa," selgitab Lutsar, et neis osakondades ei lahenda puuduvaid töötajaid tudengitega.

Lutsar selgitab, et veel mõned nädalad tagasi saime käia kinos ja veekeskustes, sest meie riik on olnud suhteliselt avatud ja valitsuse poolt lahti hoitud.

"Aga praegu ei ole see enam võimalik. Ka valitsusel ei ole plaanis igavesti piiranguid hoida ega kehtestada, aga praegu on vaja nakatumine alla saada," räägib Irja Lutsar tänasele koroonapiirangute meeleavaldusele mõeldes.

Ta tõdeb, et väga palju vahendeid meil selleks ei ole.

"Ikka inimestevahelised kontaktid ja vaktsineerimine. Keegi ei ole süüdi ega midagi valesti teinud, aga 200 000 vaktsiiniga ei vaktsineeri ära miljonit."

"Vaktsiini tahavad ju kõik, mitte ainult Eesti üksinda. Ma ei näe muud võimalust, kui peame rahulikult ära ootama," lisab ta.

Lutsar soovitab märgata positiivset, et meil on Eestis paljudel autod ja võimalus linnast eemale sõita – näiteks metsa või rabamatkale.

"Uskuge mind – kõigile on raske see tekkinud psühholoogiline olukord. Ma saan aru meeleavaldajatest. Inimestel võivadki erinevad arvamused olla, aga selleks ei pea tänapäeval kokku tulema," leiab ta, et internet pakub selleks mitmeid võimalusi protestimiseks.

Pidu on peetud ka katku ajal

Perearstide liidu juhatuse liikme Karmen Jolleri sõnul on ta harjunud, et on inimhulk, et kes midagi ei usu – isegi teadlasi mitte. 

"Tragikoomiline on see, et oleme maailmas number üks, aga inimesed teevad huvitvaid asju. Me teame, et ka katku ajal on pidu peetud," avaldab Joller ja lisab: "Eks inimesed on väsinud. Ma olen ka väsinud. Ma ei taha ka maski kanda, tahan poes riideid proovida – see on normaalne."

Jolleri sõnul pole meeleavalduses midagi halba, kui jäädakse oma autosse. Arsti sõnul oleneb ka muidugi sellest, kas autos on ühe leibkonna inimesed, kas hoitakse distantsi.

"Inimestel on õigus meelt avaldada," leiab Joller.