Meeleavaldajad tekitasid Laagna kanalis liiklusseisaku.Foto: Robin Roots
Keit Paju 20. märts 2021 14:10
Laupäeval toimus Eestis meeleavaldus "Vabaduse sõit", mille käigus kutsuti inimesi üles autodega erinevates linnades kogunema, et koroonapiirangute vastu protestida. Üle Tallinna, eriti Lasnamäe kanalis, tekkisid meeleavaldajate autorivide tõttu liiklusummikud.

Tallinnas kogunesid meeleavaldajad Rocca al Mare parklas kell 12. Sealt liiguti edasi Kristiine keskuse parklasse, Mustaskivi keskuse juurde, Ülemiste keskuse juurde, Järve keskuse juurde. Kella 14 paiku olid meeleavaldajad jõudnud Toompea ümbrusesse. Sealt liikusid nad edasi Lauluväljakule. Mis Lauluväljakul toimus loe ja vaata SIIT.

Lasnamäe kanalis tekitati liiklusseisak

Põhja prefektuuri operatiivjuhi Urmet Tambre sõnul häiris meeleavaldus tugevalt Tallinna liiklust, eriti Laagna teel.

"Kolonni ees liikunud auto peatus ning pärast seda jäid pidama enamik kolonnis liikunud autojuhte. Kolmerealise tee kaks rida olid täielikult kinni ning liikluseks jäi avatuks vaid üks rida," selgitab ta kanalis toimunu kohta.

Laagna teel tekitasid meeleavaldajad korraliku liiklusseisaku. "Lasnamäe kanalis 200 autot blokeerivad liiklust, autod seisavad lihtsalt. Kolm rada on kinni, buss ka nendest mööda ei pääse!" raporteeris Lasnamäe elanik toimuvast.

Tambre sõnul suunas politsei laupäeval liiklusesse rohkem patrulle, et võimalikke rikkumisi ennetada ja neid avastada. "Patrullid reageerisid ka Laagna teele, kus meeleavaldajad olid tekitanud ummiku. Politseinikud vestlesid kolonni ees oleva auto juhiga. Selleks, et liiklust rohkem mitte takistada, fikseeriti rikkumine kohapeal, autojuhile edastati kutse ilmuda politseisse ning anti korraldus õigusrikkumine lõpetada ja edasi liikuda," räägib ta.

Politseid meeleavalduse toimumisest ei teavitatud

Tambre sõnul ei olnud politseid meeleavalduse toimumisest teavitatud. "Selliseid meeleavaldusi korraldades peab politseid sellest eelnevalt teavitama. Korraldaja peab hindama osalejate arvu ja mõju ümbritsevatele inimestele, liiklusele ja varale. Politsei saab korraldajat ka nõustada ja juhtida tähelepanu ohukohtadele."

"Korraldaja politseid eelnevalt tänasest sündmusest ega planeeritud marsruudist ei teavitanud, kuid olime sotsiaalmeedias levivast üleskutsest teadlikud ning juhtisime korraldaja tähelepanu võimalikele riskidele. Kui liikluses on korraga rohkem autosid, on ka suurem tõenäosus seisakute tekkimiseks või õnnetusteks. Siiski ei hinnanud korraldaja riske õigesti," märgib ta.

Tambre juttu kinnitab ka tõsiasi, et kaks meeleavaldusele tulnud inimest sattusid Toompea kandis kolonnis sõites liiklusõnnetusse.

Foto: Erki Pärnaku

Tambre sõnul oli liiklus kella 15 paiku sujuvamaks muutnud, kuid arvestada tuli siiski sellega, et autosid on tänavatel palju. "Seetõttu võib näiteks fooritulede ees tekkida pikemaid järjekordi."

Õhtuleht uuris ka seda, kas kiirabi ja päästeameti töö oli Tallinnas liiklusseisakute tõttu häirutd. Päästekeskuse Põhja piirkonna pressiesindaja sõnul liiklusummikud õnneks nende päästetöid ei häirinud. "Selge see, et sellised asjad võivad raskendada meie ligipääsu ja päästjad peavad teist teed valima. Õnneks meil meeleavaldus preagu probleeme ei tekitanud."

Tallinna kiirabi juht Raul Adlas ütles, et ka neil suuri probleeme õnneks ei tekkinud.

Tartus ummistasid meeleavaldajad ERMi taguse parkla

Tartumaal Ülenurmel olevat lõuna paiku kogunenud 70 autot, Tartu linnas loendas Õhtulehe fotograaf umbes samal kellaajal üles paarsada autot. "Kõik pidasid nõudest kinni ja olid ilusti kahekesi autos," märkis ta.

Veidi enne kella 16 olid Tartu protestijad aga kogunenud ERMi taha parklasse. Autosid paistis seal olema vähemalt paarsada.

"Tahaksime julgustada ja kutsuda kõiki üles rahumeelselt ja avalikult sõitma tänavatele ning sõnumit levitama autoritaarsete koroonapiirangute vastu, mis on meie elu kahjustanud rohkem kui seda ükski viirus ise on teinud. Meil on hea meel teatada, et laupäeval me ühineme kõik rahvusvaheliselt ühel päeval meie põhiliste inimõiguste, põhiseadusega kaitstud vabaduste ja ülemääraste piiramiste lõpetamiseks," kõlab meeleeavalduse algatajate üleskutse.

Tallinna kiirabi töötaja Monica Jõekeerd, kes igapäevaselt koroonahaigetega tegeleb, kommenteerib meeleavaldust järgmiselt: "Mul pole sõnu. See on tervishoiutöötajate töö alavääristamine, haigestunute üle naermine, covidisse surnud inimeste ja nende lähedaste peale sülitamine. See ei ole okei!"

Meeleavalduse sotsiaalmeedialehel kirjutatakse, et meelt avaldatakse vabaduse, rahu ja demokraatia eest. Tegemist on ürituse algatajate sõnul rahvaalgatuse ja iseorganiseerumisega ning kodanikujulgust soovitakse üles näidata turvalise ja sõbraliku autosõiduga.

"Me võtame tagasi meie põhiõigused. Eestlased on ennast juba vabaks laulnud ja nüüd on aeg taas vabalt hingata! Kutsume kõiki inimesi ühinema läbi aegade suurimale autode rongkäigule, et sõidaksime kõik koos Eestimaa vabaks! Silme ees on ainus tee ja see on vabaduse tee! Näitame igaüks ennast autode meres, nagu kõik oleks ühisest Eestimaa perest. Kõik, kes me ihkame vabadust, heiskame sel päeval lipud oma majadele ja autodele ning näitame, et hoolime üksteisest. Meie põhilised inimõigused on esmatähtsad ja nende üle ei kaubelda! Me seisame ühiselt viie olulise vabaduse eest: sõnavabadus, liikumisvabadus, valikuvabadus kogunemisvabadus, tervisevabadus," kirjutatakse ürituse ühismeedia lehel.

Meeleavaldajad kogunesid veel Rakveres, Narvas, Kuressaares, Pärnus, Viljandis, Võrus ja Põlvas.