Maailm

Reykjaviki lähistel hakkas vulkaan purskama: lennuliiklus peatati (11)

Toimetasid Annika Erg, Keit Paju, 20. märts 2021 08:57
Pilt on illustreeriv.Foto: Agora / SWNS / Scanpix
Islandi pealinna Reykjaviki lähistel Reykjanesi poolsaarel hakkas reedel vulkaan purskama.

Kohalik meedia teatab, et nii saabuvad kui ka väljuvad lennud on riigi suurimas lennujaamas peatatud. 

Islandi politsei sõnul oli seda oodata, sest vulkaaniline gaas on levinud lõunarannikule, vähemalt 50 kilomeetri kaugusele Reykjavikist.

Politsei ütleb, et vulkaanist välja paiskuv gaas, tuhk ja suits võib levida veel mõnda aega, mistõttu palutakse inimestel kodus püsida ja aknad kinni hoida.

Vulkaanipurskele eelnes viimastel nädalatel tuhandeid väiksemaid maavärinaid riigi edelaosas, vahendas Reuters.

Vulkaan nimega Fagradalsfjall asub pealinnast 40–50 kilomeetri ning lennujaamast 30 kilomeetri kaugusel. Vaid paar tundi enne vulkaani aktiviseerumist fikseeriti sellest 1,2 kilomeeti kaugusel 3,1-magnituudiline maavärin.

Politsei soovitas inimestel rahulikuks jääda ja mitte mingil juhul vulkaanile läheneda, et mitte takistada olukorda hindama läinud päästetöötajaid. 

Vulkaani käidi vaatamas helikopteriga ning oli näha, kuidas laava mööda kraatri külge alla voolab. “Ma näen hõõguvat punast oma aknast!” rääkis kohalik, kes elab kaheksa kilomeetri kaugusel vulkaanist.

Vulkaani aktiivseks muutumine muutis aktiivseks ka Islandi elanikud, kes kõik toimuvat näha tahtsid: kuuldavasti olevat palju inimesi autodega vulkaani juurde sõitnud, kuigi politsei palub seda mitte teha.

Viimati purskas Fagradalsfjalli vulkaan 800 aastat tagasi. Islandil on viimase kolme nädala jooksul fikseeritud 40 000 maavärinat.

2010. aastal põhjustas teine purskama hakanud vulkaan Eyjafjallajökull paraja pahanduse, peatades lennuliikluse kogu Euroopas. Kuid Fagradalsfjalli purskega ei ole karta niivõrd suurel hulgal suitsu ja tuhka, mis hakkaks lennuliiklust häirima.