Juhtkiri

Juhtkiri | Vaktsineerimispassist saab suur vend? (8)

Ohtuleht.ee, 19. märts 2021 18:12
Kuna nii Eestis kui maailmas lisandub pidevat koroona vastu vaktsineerituid ja selle läbipõdenuid, siis on üha aktuaalsem küsimus, kuidas hakata majandust ja maailma tasapisi avama. Piire pole teise laine ajal erinevalt esimesest küll suletud, kuid reisimise eelduseks on vaktsineeritus, läbipõdemine või vajadusel karantiini jäämine. Et avatud maailmas ei toimiks iga riigi eraldi lahendus, siis igati loogiline tundub Euroopa Liidu ühine vaktsineerimispass.

Üks asi on sellise paber- või e-dokumendi usaldusväärsus, võltsimiskindlus ja andmekaitseküsimus, et meie terviseandmed mööda laia ilma rändama ei läheks ja et seal passis olevad vaktsineerimisandmed ka tõele vastaksid. Kuid vaktsiinidefitsiidi tingimustes on sel passil oht kujuneda omamoodi uueks viisaks, sest hoolimata Schengeni avatud viisaruumist ei saa passi kehtimahakkamisel reisida need, kes pole veel saanud end vaktsineerida.

Seniste tarneprobleemide jätkumisel võib kaitsesüstimine lükkuda teadmata kaugustesse ning sel juhul kerkib õigustatud küsimus kodanike kahekordselt ebavõrdsest kohtlemisest: vaktsiinipuudusel jääb tervis kaitseta ja piiratud on seetõttu ka liikumisvabadus. Passi kasutuselevõtul peaks EL ühtlustama ka piirinõudeid, sest iga riigi eraldi reeglid tekitavad tohutu segaduse.

Ise teema on, kui kauaks see pass on mõeldud, sest ajutistel asjadel on kalduvus jääda kehtima väga pikaks ajaks. Ja kas passi kasutamisel piirdutakse vaid reisimise ja piiriületusega ning seda kontrollivate riigiametnikega või ühtäkki ilmneb, et tema kasutusala laieneb ka igapäevaellu kuni restoranide, spaade või teatrikülastuseni välja? Kas kõrtsmikul ja spordiklubil saab olema samuti õigus hakata ohutuse huvides kontrollima vaktsineerimisandmeid või oleks siin tegu juba eraellu sekkumisega?