Kommentaar

Vambola Paavo | Vajame riigi avamise plaani (6)

Vambola Paavo, ajakirjanik, 17. märts 2021 21:08
Viiruse leviku peatamiseks aitab kiire ja laiaulatuslik vaktsineerimine. Seda on tõestanud nii Suurbritannia kui ka Iisraeli kogemused. Eestis suhtub paraku osa elanikkonnast vaktsineerimisse tõrjuvalt või kõhkleb.

Ajalool on kombeks korduda, ainult kõrgemal tasemel. Täna juhib riiki teine peaminister, kes samal kuupäeval, ainult aasta hiljem, otsustas Eesti taas lukku panna. Vahepealse aja jooksul poleks nagu midagi muutunud. 

Avastasime, et meil pole isegi korralikke vaktsineerimisnimekirju. Tegelikult on nimekirjad olemas, sest kuidas muidu viidaks läbi valimised? On elanike register. Paraku ei pääse sellele ligi perearstid, sest andmekaitse ei luba. Erandolukorras kehtivad aga teised prioriteedid – inimeste elu on tähtsam kui andmekaitse. 

Miks ei isoleerita nakatumispiirkondi?

Kui ajakirjanik esitas küsimuse, miks ei panda Lasnamäed ja Maardut kõrgete nakatumisnäitajate pärast lukku, siis arvas valitsusjuht, et me ei hakka Peterburi ja Laagna teele rajama check-point'e. Ometi suutis eelmisel kevadel Soome valitsus edukalt lahutada Helsingi ja Uusimaa ülejäänud riigist ning surus nakatumisnäitajad alla. Täna palub peaminister abi Tallinna linnapealt – tehke midagi Lasnamäel valitseva pandeemia peatamiseks! Kahjuks ei saa Kõlvart aidata, kuna seadus pole andnud MUPO-le volitusi trahvida ning struktuur pole õiguslikult võrdsustatud politseiga. Nii ei saa panna Maardusse ja Lasnamäele MUPO ega kaitseliidu patrulle. Miski ei keelanud aga riigikogul aasta jooksul vastu võtta vajalikke seadusemuudatusi. Selle asemel pidasid rahvaasemikud pikka suvepuhkust.

Mõistetamatu on tööga mitte toime tulevate terviseameti juhi ja sotsiaalministeeriumi asekantsleri jätkuv ametis hoidmine. Kui Eesti olümpiakomitee pöördus riigi poole palvega vaktsineerida olümpiasportlased ja EM-ile ning MM-i tiitlivõistlustele minejad, saatis sotsiaalministeerium taotluse pikalt. Peaminister oleks pidanud kasutama oma jõudu ja ütlema selgelt „jah“.

Vaktsineerimispass päästab ettevõtluse

Mõistetamatu on praeguste piirangute valguses elektroonika- ja ehituspoodide sulgemine, justkui tekiks sinna koheselt masside kontsentratsioon. Tegemist on avarate ja ventileeritud ruumidega ning pole seal tunglemas mingeid rahvahulki. Kui pesumasin või teler läheb katki või on vaja uut arvutit, kas siis peab edaspidi istuma nagu Robinson üksikul saarel ja ootama piirangute lõppu. Selle lihtsa tõsiasja peale ministrid ja paanikas teadusnõukoda ei tulnud. Elu ei ole ainult drive-in või e-kaubandus, nagu arvab ekslikult tänane valitsus. Jüri Ratas mõistis, et tehnikal on komme ka üles öelda ja et koduseks remondiks on vaja tapeeti, naelu ja tööriistu. Ehk mõtleks ümber ja avaks need poed kasvõi lühendatud ajaks. Sama on aiakaupadega. Varsti hakkavad inimesed väljas aiatööd tegema.

Vaktsineerimise vallas on rahva tõrksuse neutraliseerimiseks vaja piitsa ja präänikut. Iisraeli eeskujul võiks kõikidele vaktsineeritutele – ka neile, kes on saanud esimese süsti – väljastada vastava vaktsineerimistõendi. Selle ettenäitamisel pääseks kaubakeskustesse, saaks külastada restorani, ujulat, spaad või spordiklubi. See motiveeriks ka kõhklejaid. Kaua sa ikka elad erakuna! Samuti pääseks teatrisse, kinno ning muuseumi. Hakkaksime elama normaalset elu. Riik ei pea pidevate sulgemiste tõttu maksma ettevõtjatele kompensatsiooni. Vaktsineerimistunnistused ei ole diskrimineerimine, vaid paratamatu reaalsus.

Oskuslike ja läbimõeldud plaanidega võib saavutada paljut. Türgi hakkas end maailmale avama 1. märtsist. Uksed said avada restoranid, kohvikud, kaubakeskused. See kõik saavutati valitsuse selgete sõnumitega. Riigis kehtis mullu novembrist liikumiskeeld kella 21-st õhtust kella 5-ni hommikul. See ei puudutanud küll välismaalasi. Kõikjal tuli kanda maske. Riik eraldas igal nädalal kodanikele tasuta kuus maski. Kodust võis liikuda kauplusesse, apteeki, turule ja arstile. Nädalavahetustel olid kõik turud suletud. Tööpäevadel sai vabalt väljas jalutada komandanditunnini. Korraldustele ei sõditud vastu ja tulemus on käes. Nii räägivad täna Türgis elavad kaasmaalased. Iisraelgi on riiki avamas, samas jäävad jõusse koroonapassid, mida peab igal pool ette näitama. 

Meie välisminister peaks taas alustama kõnelusi Balti ja Läänemere riikide reisimulli loomiseks. Lõuna-Euroopa turismimaad võitlevad häälekalt juba koroonapasside tunnustamise eest. Rahvusvahelised vaktsiinitunnistused tulevad nagunii.