KES VASTUTAB? Kui täisealine valib seksuaalpartneriks alaealise, siis peaks täiskasvanu enda moraali- ja eetikakompass tööle hakkama ja ta peaks tundma juhtuva eest vastutust.Foto: Kollaaž: Vida Press, Martin Ahven, Priit Simson / Ekspress Meedia, Stanislav Moshkov, Reigo Teervalt
Dannar Leitmaa, Kadri Kuulpak, Viljar Voog, Marvel Riik 15. märts 2021 17:45
Praegu on Eestis igati seaduslik, et hallpea võib rahumeeli seksida 14aastase lapsega. Kas seda vanusepiiri tuleks tõsta? „Esimest korda on meil justiitsminister, kes pole populist või poliittehnoloog. Äkki saab seekord ära tehtud,“ tunnistas üks juhtivprokurör Õhtulehega kuu aega tagasi suheldes. Seksuaalse enesemääratluse debatt on käinud tõusude ja mõõnadega juba üle kümne aasta, õigem oleks suisa öelda, et esimesed arutelud käisid juba 90ndatel.

„Mul läheb alati ohulamp põlema, kui näen 14aastast, kes elab seksuaalelu. Eriti kui selgub, et tema partner või partnerid on temast palju vanemad,“ ütleb TÜ kliinikumi naistearst Made Laanpere. „Laps ei saa oma 14. sünnipäeval küpseks, ta on endiselt mõjutatav. Ma olen väga imestunud, kui seaduseloojad ei saa ka seekord aru, et tegemist on lastega.“

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (28)

Kui isik ei tohi abielluda, ei tohiks temaga ka suguelu elada! 17. märts 2021 05:36
Väga imelik on rein langi soov siduda täiskasvanute võimalus lapsega sugulises vahekorras olla lapse vastutusega kellegi tapmise puhul! Normaalne oleks võrdsustada noorega suguelu alustamise seaduslik vanus selle vanusega, millal noor tohib abielluda! Hetkel on jabur olukord: alla 18. aastased abielluda ei tohi, aga täiskasvanud suguelu võivad temaga elada! Alla 18.a. vanusel isikul on võimalus abielluda ainult kohtu loal, kuid selle isikuga vahekorras olemiseks kohtult luba küsima ei pea!
Perekonnaseadus 17. märts 2021 05:41
§ 1. Abielu sõlmimise eeldused (1) Abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel. (2) Abielluda võivad täisealised isikud. (3) Kohus võib alaealise teovõime laiendamise sätete kohaselt laiendada vähemalt 15-aastaseks saanud isiku teovõimet nende toimingute tegemiseks, mis on vajalikud abielu sõlmimiseks ning abieluga seotud õiguste teostamiseks ja kohustuste täitmiseks. (4) Piiratud teovõimega täisealine isik võib abielluda üksnes juhul, kui ta saab piisavalt aru abielu õiguslikest tagajärgedest. Kui isikule on määratud eestkostja, eeldatakse, et isik ei saa aru abielu õiguslikest tagajärgedest.
A. 17. märts 2021 04:16
Ja täpselt 16. sünnipäeval saab küpseks? Kui selline seadus vastu võtta, seda enam neid igasuguseid kunagi ahistatuid Eestis tulema hakkab 10-20 aasta pärast. Euroopas on 14 riigis – sealhulgas näiteks Saksamaal – lubatud vanus 14 ja 12 riigis on lubatud vanus 15. Mõnes eriti puritaanlikus riigis 17 või 18 (Küpros, Iirimaa, Türgi, Malta, Vatikan).
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS